מבחן העיתון לאימות יהלומים

למרות שאולי יש בכם חשד מסוים לגבי האותנטיות של היהלום שברשותכם, ייתכן שלא בהכרח תרגישו בנוח עם כמה מהבדיקות שמנחות אתכם לשבור את האבן כדרך לגלות אם היא אכן אמיתית. אתם בהחלט תכעסו אם תגלו שהאבן שלכם היא למעשה משהו אחר מאשר יהלום, אבל מה שאנשים לא יודעים לא יפגע בהם, נכון? בכל מקרה, עם מבחן העיתון תוכלו עדיין לענוד אותה גם אם היא מזוייפת, לפחות עד שתרכשו יהלום אמיתי. אם כך אתם תופסים את עניין הלגיטימיות של היהלום שלכם, אז אתם בהחלט רוצים מבחן שלא יהרוס את האבן. מאחר שכבר ניסיתם את מבחן הניצוץ, אתם באמת לא יכולים לדעת אם הוא פחות מבריק מאשר יהלום אמיתי. אז אם מתחשק לכם לדעת בוודאות אם היהלום שלכם הוא הדבר האמיתי או שמדובר בזיוף, נסו את מבחן העיתון.

 

בטבעות אירוסין מושלמות זה יעבוד הכי טוב עם יהלום בודד, אבל אפשר לבצע את המבחן גם אם האבן משובצת ויש לה חלק פתוח מתחת לאבן (אתם רק צריכים זכוכית מגדלת כדי לראות את התוצאות בבירור). תחילה, הניחו פיסת עיתון על משטח קשה כלשהו, ובדקו שהוא שטוח ואין בו גבשושיות או קמטים. לאחר מכן, הדליקו אור מעל לראשכם. אם אין לכם עיתון, השתמשו בפיסת נייר עם הדפס קטן (כמו דף ממגזין, למשל). הניחו את היהלום ישירות על הדף ונסו לפענח את הטקסט דרכו. אם אתם יכולים לראות באופן ברור יחסית דרך האבן, יש סיכוי טוב שאתם מחזיקים ביד אבן מזויפת.

 

הסיבה שמאחורי זה קשורה למבנה היהלום. אם הוא אמיתי, הוא לא רק הולך להיות פגום, מה שהופך את הקריאה דרכו לדבר בלתי סביר, אלא שהאור לא יוכל לעבור את האבן בלי להישבר, וכמובן שגם זה משהו שאינו מאפשר לראות בבירור. מנגד, יהיה לכם קל מאוד לקרוא בבירור מבעד לזירקוניום, זכוכית ופלסטיק. כמובן, אם היהלום שלכם הוא ברמה נמוכה מאוד ויש לו מעט מאוד שטח פנים, ייתכן שתוכלו לראות דרכו קצת יותר בקלות, מה שמוביל לתוצאות חד משמעיות. אם זה המקרה, ייתכן שיהיה עליכם לנסות בדיקות אחרות כדי לגלות אם האבן שלכם אותנטית, או פשוט להיכנע וללכת לתכשיטן על מנת לקבל הערכה מקצועית בתשלום.