אילו הוצאות קיימות ברכישת דירה חדשה מחברת בנייה בישראל?

ברכישת דירה חדשה בבנייה, ישנן הוצאות נוספות מעבר למחיר הרכישה:

 

  • שכר טרחה לעורכי דין – שכ"ט של עו"ד מטעם הרוכש – תלוי בהיקף העבודה שביצע, זה יכול להיות בין 0.5%-2% ממחיר הדירה, בתוספת מע"מ (כלומר 16.5% מהאגרה המדוברת). שכר הטרחה המשפטי של החברה משולם על ידי הרוכש. זה יכול להיות בין 1%-2% מהמחיר בתוספת מע"מ. עם זאת, לפעמים המחיר המצוטט כבר כולל את שכר הטרחה החוקי של החברה.

 

  • עמלות סוכני נדל"ן – עמלות אלה משולמות בדרך כלל על ידי חברת הבנייה. עם זאת, אם שכרתם סוכן שיוכל להראות לכם פרויקטים שונים, הוא יגבה מכם תשלום בגין כך.

 

  • מס רכישה – מחושב על בסיס מחיר הדירה. מתעדכן כל שלושה חודשים. עולים מקבלים פטור חלקי ממס רכישה. 

 

  • עלויות המרת כסף – למרות שהמחירים בדרך כלל מצוטטים בדולר אמריקאי, התשלומים מתבצעים בשקלים. המשמעות היא שאם אתם משתמשים בדולרים כדי לשלם עבור הדירה שלכם, יש להמיר את הכסף לשקלים. הבנקים בישראל גובים עמלות בגין קבלת מטבע חוץ לחשבון ולהמרת הכסף לשקלים. בנוסף, הם קונים את הדולרים שלכם בשער חליפין נמוך יותר משער החליפין היציג. שער החליפין היציג הוא שער החליפין שמפורסם כל יום (למעט בשבת וראשון) על ידי בנק ישראל. תשלומי המחיר משולמים בשקלים לפי שער החליפין היציג ולא השער שבו קונה הבנק את הדולרים שלכם, לכן עליכם לשלוח כסף נוסף כדי לכסות את ההפרש הזה ולכיסוי העמלות בבנק עבור המרת הכסף. עליכם לבקש מעורך הדין שלכם לנהל משא ומתן על עמלות טובות יותר עבורכם עם הבנק.

 

  • עלויות משכנתא – בנק המשכנתא גובה תשלום בגין פתיחת תיק. ניתן לנהל משא ומתן על עמלה זו עם מנהל הבנק. בנוסף, ישנן העמלות הבאות:
  1. שמאי – בדרך כלל הבנקים אינם דורשים שמאי למשכנתא לדירות בבנייה, אך מדי פעם הם כן. זה יעלה כ-600 דולר.
  2. שכר טרחה נוטריוני – הבנקים דורשים ייפוי כוח נוטריוני. זה יכול לעלות בין 161 ל-225 ש"ח.
  3. רישום משכון – יש לרשום משכון לטובת הבנקים וזה עולה 155 ש"ח.
  4. הפקדה בגז – עליכם לשלם לחברת הדלק עבור הצמדה חדשה לקו הדלק. זה יכול לעלות בין 1500-2000 ש"ח.
  5. במידה ותיעזרו בשירותיו של יועץ משכנתאות, השירות יעלה לכם בין 5,000-10,000 ש"ח. תלוי בהיקף השירות אותו תרצו. במקרים רבים שירות זה מומלץ ומשתלם מאוד, מאחר והוא חוסך כסף רב ללווים.

 

אם ברצונך לבדוק את הדירה על ידי מהנדס לפני שהוא מקבל את החזקה, העמלה הרגילה היא 500 דולר פלוס מע"מ לדוח כתוב ו-250 דולר פלוס מע"מ לדיווח מילולי.

במידה שתרצו לשדרג או לבצע שינויים בדירת הבסיס שמציעה חברת הבנייה, החברה תגבה מכם תשלום נוסף בגין כך. מומלץ להתייעץ עם מעצב פנים לגבי שינויים אלה.