מהי השכיחות של בריחת שתן לאחר הלידה?

אין זה נדיר לשמוע על נשים בהריון שמתקשות לשלוט לחלוטין בשלפוחית ​​השתן שלהן לאחר הריון. למעשה, כ-53% מהנשים דיווחו על רמה מסוימת של בריחת שתן במהלך ההריון. אבל מה קורה אם בשנה, שלוש, או אפילו חמש השנים הראשונות שלאחר הלידה, אתן עדיין נאבקות עם דליפה לא רצונית של שתן?

 

מהי בריחת שתן לאחר הלידה?

ישנן שתי קטגוריות עיקריות של בריחת שתן לאחר הלידה. נשים רבות חוות את שתיהן: הראשונה היא דליפת שתן במאמץ, שבה הדליפה נגרמת על ידי לחץ או מתח בגוף (כמו לאחר הרמת משא כבד או פעילות ספורטיבית). מצב זה קשור לעתים קרובות להיחלשות שרירי רצפת האגן שאיבדו את יכולת התפקוד הרגילה שלהם עקב שחיקה. אם פעולות כמו קפיצה, התעטשות, שיעול או צחוק שולחות אתכן לשירותים, אתן כנראה סובלות מבריחת שתן.

 

הקטגוריה השנייה של בריחת שתן לאחר הלידה נקראת דחיפות במתן שתן. מצב זה נגרם לרוב על ידי נזק עצבי שמתרחש בזמן ההריון או הלידה, והוא פוגע ביכולת של שלפוחית ​​השתן לתקשר עם המוח. כתוצאה מכך, שלפוחית ​​השתן עשויה לשלוח אותות של צורך במתן שתן מוקדם מדי או לעתים קרובות, מאוחר מדי. נשים שסובלות מדחף במתן שתן יכולות להרגיש פתאום שהן "חייבות ללכת לשירותים", גם כאשר השלפוחית שלהן כמעט ריקה. במקרים כאלה, הדליפות עשויות לקרות עוד לפני שאותן נשים מצליחות להגיע לשירותים.

 

האם יכול להיות שאתן חוות בריחת שתן לאחר הלידה?

נשים שעברו לידת נרתיק צפויות להיות מושפעות מכך – 25% מהן חוות תסמינים שנמשכים לפחות שנה לאחר הלידה. לעומת זאת, רק כ-16% מהנשים שעברו ניתוח קיסרי מושפעות מבריחת שתן. יתר על כן, נשים שמנות או נשים מעל גיל 35 נמצאות בסיכון מוגבר של בריחת שתן לאחר הלידה. בנוסף, השימוש במלקחיים בלידה, עישון, ובריחת שתן במהלך ההריון מנבאים סבירות גבוהה יותר של הישנות בעיה זו גם לאחר הלידה.

 

למרבה הצער, על אף שבריחת שתן לאחר הלידה היא שכיחה ביותר, 77% מהנשים אשר סובלות מבריחת שתן לאחר הלידה אינן יודעות או אף פעם לא מבקשות אבחנה פורמלית מרופא, וכתוצאה מכך, לעולם אינן מקבלות טיפול.

 

איך תוכלו להתמודד עם בריחת שתן לאחר הלידה?

אי שליטה על שלפוחית השתן משפיעה מאוד על חיי היומיום של אלה שסובלים מהבעיה. נשים רבות נוטות תמיד ללבוש תחבושות או ללבוש חיתולים למבוגרים לספיגה של נוזלים, ללכת לשירותים לעתים קרובות, ואפילו לשתות פחות כדי למזער את כמות הנוזלים בשלפוחית ​​השתן. אף אחת מהשיטות הללו לא מציעה פתרון קבע.

 

אם אתן חווות את כל הסימפטומים הנ"ל או חלק נכבד מהם ואתן מוכנות למצוא לכך טיפול מתאים, מומלץ שתיגשו להתייעצות עם רופא מומחה כדי ליצור תוכנית טיפול מותאמת אישית לצרכים הייחודיים שלכן. חשוב מאוד שתזכרו שאף אחת לא צריכה לחיות עם בריחת שתן.