ראשי » הדפדפן - לינקים שווים מדי חודש

הדפדפן 0513: הלינקים השווים לחודש מאי

הדפדפן

הפוסט הזה סוגר שנה שלמה של "הדפדפן", מקבץ קישורים חמים שאני מלקטת בשבילכם כל החודש. לפי התגובות לאורך השנה הזאת, אתם די אוהבים את הפוסטים – מה שמדרבן כמובן למצוא דברים מעניינים עוד יותר. אם אתם רוצים לחזור אחורה ולגלות אילו בלוגים, מיזמים ויוצרים מרתקים החמצתם, קראו כאן את כל הדפדפנים מאז יוני 2012.

1. פרידה מדבורה עומר: החודש נפרדנו מסופרת הילדים האהובה עליי ועל כל כך רבים נוספים. בין הדברים הרבים שנכתבו עליה, כדאי לקרוא גם את "סקרלט גיבורת ניל"י", המסה שפורסמה לפני שנתיים בפנקס; את "היא עצמה הייתה הגיבורה" של עטרה אופק; את האיגרת המיוחדת של הנשיא שמעון פרס ודברים נוספים שאמרו עליה חברים ומקורבים באותה כתבה; וגם את הפוסט שפורסם כאן ממש לאחרונה – "דבורה עומר, גיבורת ילדות".

2. ואגב ספרות ילדים: "הפנקס" הביאו לידיעתי שעלה לרשת האתר של מרכז מרים רות לספרות ילדים במכללת אורנים. יש שם מידע על מרים רות, האוסף שבמרכז, ימי עיון ואירועים צפויים.

3. בלוג חדש בעברית: עוד עלה לרשת הבלוג "ליריקה", שהקימו המשוררות והסופרות רונית ליברמנש וענת קוריאל. אוהבי שירה – לכאן.

4. משירה לקולנוע: סרטים יכולים להיות מבוססים לא רק על ספרים, מסתבר, אלא גם על שירה. ב-Flavorwire אספו עשרה סרטים כאלה, מ"אחי איפה אתה" (האודיסיאה להומרוס) ועד "לב אמיץ" עם מל גיבסון המושמץ ובצדק, המבוסס על פואמה אפית מהמאה ה-15. מעניין.

5. מתחרה ב-Goodreads: לרשת החברתית של אוהבי הספרים קמה עוד מתחרה, Riffle, שאמורה לעזור לנו לגלות המוני ספרים נפלאים שעוד לפנינו. אם מישהו חבר פעיל ברשת ורוצה לדווח על חוויית המשתמש, אשמח לשמוע.

6. אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים : אריאלה רביב אחראית ללינק הנהדר לסרטון הזה המבוסס על ד"ר סוס:

7. אמץ לך מדף: 20 רעיונות אדירים למדפי ספרים מעוצבים שיהפכו את הבית שלכם לסופר מתוחכם.

8. עשר שנים של כתיבה: הסופרת והעורכת רוני גלבפיש חוגגת עשור של כתיבה בבלוג שלה, על גלגוליו השונים. "אבל בינתיים, בלי שאשים לב", היא אומרת שם, "כתיבת הבלוג לימדה אותי משהו. היא לימדה אותי שהכתיבה לא חייבת לכאוב. שכשיש איזשהו רעיון שאכפת לי ממנו, אני יכולה לכתוב אותו, בפשטות ובבהירות". ואת זה היא אכן עושה היטב כל כך.

9. רגע, עוד אל תתפטרו: כותבים מתחילים? הנה עשר שאלות שאתם צריכים לשאול את עצמכם לפני שאתם עוזבים את העבודה ומתמסרים לקריירה שנייה כסופרים. הרבה מהשאלות מתאימות ככלל למי שחושב להפוך לעצמאי ו/או לעבוד מהבית.

10. בישול זעיר: דוגמאות חמודות לספרי בישול מיניאטוריים, חלקם מתערוכה של ספרים מיניאטוריים שהוצגה ב-2007 וקובצה לספר לא זול בכלל.

11. מה שותים בספרים? Pop Chart Lab, שאחראים על הדפסי אינפוגרפיקה אמנותיים נהדרים שתרצו לתלות בסלון, מציעים פוסטר חמוד של 50 סוגי משקאות שלוקטו מסרטים ומספרים.27 דולר והוא שלכם לנצח.

12. מה לג'וני דפ ולמו"לות? זה בדיוק מה ששואלים את עצמם ב-New Republic (לא, אין קשר לרפובליקה כאן), שכותבים על סלבריטאים שנכנסים לתחום הספרים.

13. קורא אלקטרוני או טאבלט: אם כבר עברתם לעידן המודרני (שלא כמוני) ואתם קוראים על המסך, השאלון כאן יעזור לכם להבין את הצרכים שלכם ולהחליט אם לרכוש קורא ייעודי או להשתמש בטאבלט.

14. ספר, מכונית, מה ההבדל: מנקים ספרים במיני-מתקן לשטיפת מכוניות, מדליק!

15. מייקל שייבון אהובי: הסופר החביב עליי חוגג 50, ויותם שווימר מסקר את פועלו הספרותי בכתבה ב-ynet. אם רק מישהו יוכל להגיד לאשתו של שייבון, איילת ולדמן, להפסיק לכתוב – זה יהיה נהדר, תודה.

16. פוי, כתיבה נשית: הלינק הזה שייך למעשה לחודש אפריל, אבל רק עכשיו הגעתי אליו בזכות סטטוס של כנרת רוזנבלום. מעין גולדמן כותבת ב"העוקץ" על הרצון של נשים סופרות להימנע משיח פמיניסטי מורכב סביב כתיבה נשית, ועל החוויה שלה בדיון מול שהרה בלאו, מאיה פלדמן, תמר גלבץ וכליל זיסאפל.

17. מיני ספרייה: מקבץ חמוד של ספריות מיניאטוריות [דרך גילי בר-הלל סמו]

18. אחרי 20 שנה: לקראת גיל 40 נזכר מבקר הספרות אריק גלסנר ביצירות שקרא בצעירותו, בזמן שהיה בתהליך חזרה בשאלה, ושאל חלקן חזר לאחרונה.

19: אני הכי כזאת: קוראת ספר ושוכחת הכל מיד כשהופכת את העמוד האחרון. מה זה אומר על הקריאה שהייתה? מאמר מעניין מאוד בניו יורקר.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי