ראשי » כללי, ספריות

לאן אפשר לתרום ספרים?

השאלה שבכותרת הפוסט שכיחה במיוחד, גם בקרב אוהבי ספרים שמתקשים להיפרד מכל נכס ונכס יקר שמאכלס את מדפי הספרייה בביתם. אבל אצל רובנו המקום אינו אינסופי, ולפעמים צריך לדלל את מאגרי הספרים המאובקים בבית. לאן מוסרים ספרים שאין בהם צורך עוד? מי ישמח תמיד לקבל ספרים מיד שנייה? הפוסט הזה נועד לרכז מידע בנושא, ואני בטוחה שתמצאו כאן לפחות רעיון אחד שיאפשר לכם לפנות מקום במדפים בבית ולהעניק קצת נחת למישהו אחר.

הרעיון הוא להמשיך ולרענן את האפשרויות בשמות של מוסדות ספציפיים ובפרויקטים הזקוקים לתרומה. מכירים מקום שישמח לקבל תרומת ספרים? שתפו כאן בתגובות, פנו אליי במייל עם הפרטים המלאים להתקשרות או דווחו בעמוד הפייסבוק של הבלוג.

1. פרויקט "סיפור חוזר"

כבר בינואר 2010 הכרתי לכם את פרויקט "סיפור חוזר", המתקיים במסגרת עמותת שכולו טוב המשלבת בקהילה אנשים המתמודדים עם נכות נפשית וקשיים תעסוקתיים ומפעילה לשם כך יוזמות חברתיות ייחודיות.

ב"סיפור חוזר" תוכלו למסור ספרי קריאה ותרומתם תקבלו זיכוי בסך חמישה שקלים לרכישת ספרים אחרים – הנמכרים כולם בפרויקט ב-20 שקלים. כל הפרטים נמצאים באתר של סיפור חוזר. כאן תמצאו את רשימת נקודות המסירה, רשימת נקודות המכירה ורשימת הספרים המלאה שממנה ניתן להזמין בסכום המצחיק הזה. כל תהליכי האיסוף, המיון והמכירה מהווים הזדמנות תעסוקתית מוגנת, מפרנסת ומכבדת לנפגעי נפש. את המדפים המיוחדים של הפרויקט ראיתי בלא מעט בתי קפה, וזאת הזדמנות מצוינת לתרום ספרים שאינכם מעוניינים בהם עוד ולהעניק על הדרך גם משמעות חברתית וסביבתית לעניין.

"סיפור חוזר" באילן'ס ת"א | תצלום: גלעד קולרצ'יק

"סיפור חוזר" באילן'ס ת"א | צילום: גלעד קולרצ'יק

2. אתר "אגורה"

האתר אגורה הוא סוג של קונטרה לתאוות צרכנות, או שהוא לפחות אפשרות לממש את התאווה הזאת בחינם. בלוח שמאפשר למסור ולקבל חפצים מיד שנייה בחינם אפשר כמובן לתת גם ספרים לכל המעוניינים בהם. לא התנסיתי במסירת ספרים כאן, אבל אני יכולה להעיד מניסיון אישי שפריטים אחרים שפרסמתי באתר, ממיטת נוער ועד בגדים, התעופפו להם מביתי עוד באותו היום. יש תנועה ערה מאוד באתר וביקוש כמעט לכל דבר. מומלץ.

3. ספריות עירוניות

מדובר באחת האפשרויות הפשוטות ביותר לתרומת ספרים. ספריות ציבוריות נהנות אמנם מתקציבים עירוניים לרכישת ספרים חדשים, אך רובן ישמחו להרחיב את המגוון הקיים בהן ולהוסיף ספרים ישנים יותר שקשה להשיג. מה עושים? פשוט מתקשרים לספרייה הכי קרובה ושואלים מתי אפשר להביא את הספרים.

בספרייה העירונית שלי הספרים כבר מונחים בחלקם בשתי שורות מרוב עומס, אבל במקומות אחרים משוועים להם ואתם מוזמנים להתאמץ קצת יותר ולהגיע ליישובים שבאמת זקוקים לתרומה.

צילום | עדנה אברמסון

כבוד רמת-גני | צילום: עדנה אברמסון

4. ספריית גן לווינסקי – ספרים בשפות זרות ומילונים

באפריל 2010 הכרתי לכם את ספריית גן לווינסקי, שמיועדת לעובדים זרים ולפליטים ומכילה אלפי ספרים ב-16 שפות. בשלוש שנות קיומה גיבשה סביבה קהילה שמשתתפת גם באירועי תרבות וסדנאות במקום. הספרייה פועלת בימים שישי-ראשון, ושני ארונות הספרים הפתוחים שבה מאירים בגן גם בחשכת הלילה. והכי חשוב – אין בה אף שומר שעומד ושואל שאלות, לא את הילדים ולא את המבוגרים. עוד על פעילות הספרייה אפשר לקרוא באתר שלה ובעמוד הפייסבוק שלה.
בלווינסקי שמחים מאוד לקבל תרומת ספרים, אך מפאת חוסר מקום אחסון הם נאלצים להיות קצת סלקטיביים. אלה הספרים המתאימים לתרומה:

 • כל ספר בשפות: ערבית, טיגריניה, נפאלית, הינדו, טגאלוג.
 • ספרים באנגלית ובעברית בקטגוריות הבאות: מילוני עברית/אנגלית ואחת השפות המוזכרות בסעיף הראשון, מילונים וספרים מקצועיים באנגלית, ספרים ללימוד עברית, ספרים על ישראל ועל תרבות ישראלית באנגלית, נון-פיקשן באנגלית.
 • רבי מכר במצב טוב מאוד.
לתיאום תרומות יש לפנות למנהלי הספרייה: manager@thegardenlubrary.org
ספריית גן לווינסקי

ספריית גן לווינסקי

5. גני ילדים ובתי ספר

הילדים שלכם גדלו והספרים שנערמים בבית כבר לא מתאימים להם? בררו בבית הספר שלהם או בגני הילדים בסביבה – אלה מתחזקים פינות קריאה וספריות מסודרות (בחלקן שולחים את הילדים בכל יום שישי עם ספר הביתה) וייהנו ממה שלכם כבר אין צורך בו.

6. בתי אבות

כמו סעיף 5, רק בקצה השני של הסקאלה. בתי אבות רבים מפעילים ספרייה במקום שבה הקשישים יכולים ליהנות מספרי קריאה ואף לקחת אותם לחדריהם. מצאו ב-144 בתי אבות בעיר מגוריכם או שאלו חברים שהוריהם/סביהם נמצאים במקום כזה, ותופתעו לגלות כמה מהם משוועים לעוד ספרים.

7. בתי חולים

גם בתי חולים מחזיקים ספריות במחלקות מסוימות וישמחו לרענן את ההיצע עבור חולים הנמצאים שם תקופות ממושכות וזקוקים מאוד לטיפת אסקפיזם.

ואם אתם מנסים למכור, רק אל תעשו פאדיחות

ואם אתם מנסים למכור, רק אל תעשו פאדיחות

8. גדר אבן בפינת הרחוב

בדומה לאתר אגורה, הרחוב שלכם עוד יתגלה כמגרסת מזון יעילה של כל מה שתניחו בו. סלון, ספרייה, בובות, נעליים – הכל הולך, ובתוך דקות. בעיניי מקסים שמישהו מניח ספרים ברשות הרבים ואדם אחר מוצא בהם עניין ולוקח לביתו, זאת שיתופיות אנונימית טובה הרבה יותר מפייסבוק.

9. רעננה – ספריות פתוחות בתחנות האוטובוס

תושבי רעננה, אתם מוזמנים להניח ספרים בתחנות אוטובוס שהפכו לספריות ציבוריות מקסימות, בפרויקט "רעננה Publiclibrary". הנוסעים, או העוברים והשבים, מוזמנים לקחת ספרים לביתם ואם הם רוצים להניח במקומם אחרים. את כל הפרטים תמצאו בעמוד הפייסבוק של הפרויקט, וכאן תמצאו את מיקום התחנות ברחבי העיר:

מפת הספריות ברעננה

מפת הספריות ברעננה – לחצו להגדלה

10. ספריית בית ספר גליל – ספרי ילדים בעברית, ערבית ואנגלית

בית הספר היהודי-ערבי "גליל" ישמח לקבל תרומת ספרי ילדים בעברית, ערבית ואנגלית – בעיקר חדשים.

ניתן ליצור קשר עם הספרנית רוני אשכול: ronieshkol@gmail.com , 050-3269945 (בשעות הבוקר)

14 תגובות »

 • פשוט יעל כתב:

  אני אישית מתנגדת מאוד ל-8. יצא לי כבר לראות ספרים שהושארו ברחוב ונהרסו תוך ימים ספורים מגשם ושמש וכו'; יצא לי גם לקחת במו ידיי ספרים שמישהו השאיר בגינה הקהילתית שלנו (שוב, כנראה מאותה המחשבה, שמישהו בטח ייקח), ושנהרסו באופן חסר תקנה, אל פח המחזור. כאב לי הלב לזרוק ככה ספרים, אבל בשלב הזה כבר לא הייתה ברירה.
  כן, לפעמים דברים נעלמים מהר מהרחוב כי מישהו מצא להם שימוש, וזה נהדר. לפעמים הם נעלמים מהר כי מישהו זרק אותם לפח, וזה פחות נהדר. ולפעמים הם נשארים שם ומתנוולים, וזה ממש ממש לא נהדר.

  אם בכל זאת מחליטים שלא לבחור באפשרויות האחרות, ומשאירים ספרים בחוץ, רצוי מאוד לפחות להשאיר אותם במקום מוגן מאיתני הטבע. אני אישית גם בעד לקחת כמה דקות ולרשום אותם קודם ב-bookcrossing, ואז לדווח איפה הושארו; זה בהחלט יכול לעזור להם להיאסף, וגם אם לא, זה פרויקט נחמד וזו דרך טובה לגלות אותו לאנשים אחרים (כך אני גיליתי אותו, אישית).

  [Reply]

  עדנה אברמסון Reply:

  עד כמה bookcrossing פעיל בארץ? בפעם האחרונה שבדקתי, לפני כמה חודשים, זה לא נראה לי מאוד רלוונטי. אם כן, אוסיף אותו לרשימה.

  [Reply]

  פשוט יעל Reply:

  אני חושבת שלא פעיל במיוחד; לא יודעת אם זה באמת שווה כהמלצה לאנשים כדי להעביר הלאה ספרים. זה סתם פרויקט נחמד, בעיניי.

  [Reply]

 • צוף כתב:

  יפה לרעננה.

  [Reply]

 • הרפובליקה הספרותית » רוצים חיית מחמד? אמצו ספר מהרחוב [קומיקס] כתב:

  […] כבר עסקתי לאחרונה בתרומת ספרים ובהשארת ספרים בקרן הרחוב, זאת הזדמנות לארח שוב קומיקס […]

 • אביאל כתב:

  שלום,
  קוראים לי אביאל ואני מתנדב ב"אלפ"ה" – תא סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון למען ניצולי השואה.
  במסגרת הפעילות ההתנדבותית שלנו אנחנו מבקרים ניצולי שואה המאושפזים בבית החולים ואחת הבעיות העיקריות שאנו נתקלים בה היא חוסר תעסוקה ושעמום של הניצולים בזמן האשפוז שלפעמים נמשך כחודש ואף יותר. דבר המשפיע על מצבם הנפשי ואף יכול להאט את התהליך השיקומי שלהם.
  בימים אלו אנחנו עובדים בשיתוף עם בית-חולים "סורוקה" על הקמת ספריות במחלקות האשפוז על מנת שיהיו לניצולי השואה ולשאר האנשים המאושפזים ספרים בכדי שיוכלו להעביר את הזמן בצורה יותר מהנה. עקב כך, אנו זקוקים לתרומות של ספרים בכל השפות ונשמח אם תוכלו לעזור לנו בנושא או להפנות אותנו לאנשים\ארגונים שיוכלו לעזור לנו.

  ניתן לפנות אלינו במייל: sfarim.lenitzolim@gmail.com

  תודה רבה מראש!

  [Reply]

  אביאל Reply:

  שלום,
  תודה לכל מי שתרם ועזר לנו.
  לשמחתנו סיימנו להקים את כל הספריות ולכן אין לנו צורך בספרים נוספים כרגע.
  במידה ויהיה צורך בעוד ספרים נעדכן.

  תודה רבה!
  אלפ"ה – תא סטודנטים למען ניצולי השואה באוניברסיטת בן גוריון.

  [Reply]

 • איציק כתב:

  פוסט מבורך, תודה רבה!

  [Reply]

 • יונתן קורנשטיין כתב:

  שלום רב,
  בימים אלה אנו מקימים ספרייה לילדים בסיכון ע"ש חברנו שנהרג בטיול ד"ר יקיר שמאי. הספרייה תוקם במעון בית קמפר, השייך למוסד הרי ירושלים, בית לכ-20 ילדים בגילאים 13-18בשיקום לאחר אישפוז פסיכיאטרי. אנו מאמינים כי חשיפה לספרים תסייע להם בלימודים, בריכוז, ובהרחבת האופקים.
  אנו מקווים להעניק לילדים ספרייה מכובדת שתכלול כמה מאות ספרים. לשם השגת מטרתנו אנו עורכים מבצע התרמה דרך הרשתות החברתיות וכבר השגנו כ-עשרות ספרי נוער וכמה עשרות של ספרים אחרים אותם אנו מקווים להחליף. נודה לכם מקרב לב אם תסייעו לנו בהגשמת החזון ותתרמו ספרים נוספים.
  בתודה מראש,
  יונתן קורנשטיין
  054-2371201
  yonakoren@gmail.com

  [Reply]

 • יונתן כתב:

  שלום רב השנה אנחנו הולכים להקים ספרייה שנייה לזכרו יקיר שמאי בגלגל-מרכז יום בלב ירושלים המספק תמיכה וסיוע לצעירים וצעירות בגילאים 18-26, חסרי בית, המצויים במצבי סיכון גבוהים ומרכז לינת חירום לצעירות, . ב"גלגל" פועל צוות של עובדים סוציאליים, אם בית ומתנדבים, במטרה ליצור קשר עם הצעירים מהמקום בו הם נמצאים. המרכז מספק את האפשרות לקבלת טיפול פסיכוסוציאלי, הפנייה לטיפול ארוך טווח או גמילה במידה וקיים רצון בכך, שיחות אישיות וקבוצתיות עם מתנדבים ו/או עובדים סוציאליים, סיוע משפטי ועזרה במיצוי זכויות.המרכז מספק מענה הומניטארי בסיסי- מזון, מקלחת חמה, ביגוד, שירותי כביסה ומנוחה מהחיים ברחוב.
  המרכז פועל מתוך גישה של צמצום נזקים – מתן מענה רפואי ובריאותי אשר מעבר לחשיבותו המיידית ימנע או לכל הפחות יפחית התפשטות מחלות, ויצמצם ככל שניתן את הסכנות הכרוכות בשימוש בסמים, זנות ותופעות נוספות הנובעות מהחיים ברחוב.
  לצורך הספרייה – אנחנו צרכים כמה מאות ספרים- ספרים למבוגרים במצב טוב,
  ספרים אפשר להביא ליבנה או לירושלים
  החברים של יקיר
  לפרטים נוספים:
  יונתן-054-2371201
  yonakoren@gmail.com

  [Reply]

 • יעל כתב:

  שלום לכם,

  האם עדיין אקטואלי?
  האם עדיין אוספים ספרים בשפות שונות ?

  האם יש מקומות להם ניתן לתרום ספרים שונים ?

  [Reply]

  עדנה אברמסון Reply:

  יעל, בפוסט ובתגובות מפורטים מספר מקומות שישמחו לקבל ספרים. לבלוג אין קשר ישיר אליהם, כך שתצטרכי לפנות אליהם על פי הפרטים הרשומים למעלה. בהצלחה

  [Reply]

 • יוסי כתב:

  לפני מספר חודשים פתחנו בגבעת זאב ברחוב קריית יערים 32 גבעת זאב בית כנסת חדש, מספר המתפללים ב"ה הולך וגדל מיום ליום.
  בימות החול יש כ35 איש, ובשבתות אנו מגיעים לממוצע של 55-60 איש.
  אנו זקוקים בדחיפות לספרי קודש ספרי יסוד וכל מה שאפשר ונזקק לבית כנסת כדי שציבור המתפללים יוכל ללמוד גם בבית הכנסת וכן כדי שנוכל להתחיל במקום "אבות ובנים".
  בית הכנסת הינו מקום שהיה בעבר חנות ואנו שוכרים אותו ומשלמים עליו כל חודש.
  נשמח מאוד אם תהיו שותפים לזיכוי הרבים ותתרמו לנו כל מה שאתם יכולים.
  תזכו למצוות
  יוסף ויצמן
  רחוב קריית יערים 18 א' דירה 2 גבעת זאב
  052-8144488

  [Reply]

 • אנה כתב:

  שלום רב,
  יש לנו כ300 ספרים, בצרפתית רומנית וגרמנית במצב טוב,לרוב קלסיקה ספרוטית, שרוצים לתרום.נשמח עם נוכל לקבל המלצה היכן אפשר למסור אותם.תודה מראש,
  אנה

  [Reply]

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי