ראשי » בעלי מלאכה, כללי, פוסט אורח

בוקר טוב #5: קמים לכתוב עם עידו אנג'ל

בוקר טוב, צוהל הרחוב: לאן לאן? לכתוב! אנחנו בבוקר החמישי והאחרון של פרויקט "בוקר טוב" ברפובליקה, שבו סופרים, עורכים, מאיירים ומוכרי ספרים מפנים לנו את הכיסא שלידם ונותנים לנו לראות איך מתנהל יום עבודה אמיתי בעולם הספרים. מה הם עושים שם כל היום: עובדים או רק גולשים בפייסבוק? מה הספיקו לעשות לפני שהגיעו למחשב ואיך הם נלחמים בהסחות הדעת?

עד כה שיתפו אותנו הסופר יואב אבניהמאיירת רחלי שלוציפי גוריון מ"סיפור פשוט" והעורכת רונית רוקאס בשגרת העבודה שלהם, והבוקר עונה על השאלון הזהה הסופר והתסריטאי עידו אנג'ל, בין השאר הבעלים של "מיזנטרופ":

1. באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"08:30. עד אז הספקתי להוריד את יוּדה, כלבי, לטיול, להכין אוכל לבנותיי, יהלי ויוני, לקחת אותן לבית הספר, לנסוע למיזנטרופ ולהכין אותו לכבוד הלקוחות. ועכשיו אני מתחיל להתעורר".

2. מה נמצא כרגע על שולחן העבודה שלך? האם יש משהו שחייב לעמוד עליו תמיד?
"המחשב הנייד שלי, ד"ר סטריינג'לאב שמו, המחשב של הקופה של המיזנטרופ, כוס קפה, כוס מים, הטלפון שלי. אני כותב המון ומוחק המון, עד שיוצא מה שאני באמת רוצה (למדתי לאהוב את המחיקות, את מקצי השיפורים, יותר מאשר את רגעי 'ההשראה' שבהם לפעמים נשפכים בלוקים עצומים של טקסט, שהוא בדרך כלל לא הכי טוב. זה קצת כמו פיצוץ במכרה, שמאפשר לכורים להיכנס, בעוד שהעבודה שבאה לאחר מכן היא החפירות הקטנות בסלע, שבסופן מתגלה איזה יהלום מדי פעם, ואלה הרגעים המספקים באמת. אבל בגלל השיטה הזאת, וכנראה גם בגלל שיש לי מפרקי יד מעפנים, הייתי צריך לעבור ניתוח לפני כמה חודשים. המפרקים פשוט נשחקו. לכן התהדרתי לא מזמן בזוג כריות למחשב הנייד. מדביקים אותן איפה שמניחים את מפרקי הידיים וזה נוח מאוד. גם הן כאן עכשיו).

צילום | עידו אנג'ל

3. האם אתה שומע מוזיקה ברקע הבוקר? אם כן, מה?
"כרגע מתנגנות בחלל המיזנטרופ סונטות של בטהובן, בביצועו של דניאל בארנבוים".

4. על איזה פרויקט אתה עובד הבוקר?
"הבוקר אני כותב פרק חדש בסדרת טלוויזיה שאני מפתח. היא מאוד אישית ומאוד לא ספרותית ואפילו קצת בוטה, לא מתייפיפת. היא על איך ומה זה להיות בן כמעט 40, אבא, גרוש, סופר, לבד, בתל אביב. היא מצחיקה ועצובה. לפרק הנוכחי קוראים: 'יום השואה'".

5. מהו המשפט הראשון שכתוב על המסך מולך, בקובץ שפתחת?
"'אולי בארץ חדשה ארגיש'. זה המשפט הראשון בשיר הנושא של הסדרה, שמופיע בתחילת כל פרק".

צילום: עידו אנג'ל

6. האם פתוחים אצלך חלונות נוספים במחשב, או שאתה מרוכז לחלוטין בעבודה?
"בטח. הפייסבוק פתוח, הנוטיפיקציות של המייל מהבהבות ואני מדי פעם גולש ל'הארץ' כדי להתעדכן. באופן משונה, זה נורא עוזר לי להתרכז, הפיזור הזה. לא לכבול את המחשבה לדבר אחד בלבד.
"הרעיונות הכי טובים מגיעים לי דווקא כשאני לא מביט במסמך של הפרויקט עליו אני עובד, אבל בבהייה במשהו אחר.

7. כמה זמן תעבוד כעת ברצף, ומתי תהיה ההפסקה הבאה?
"אי אפשר לדעת. אני רוצה לסיים לכתוב פרק היום, כך שבטח, בהפסקות ספורדיות, אעבוד עד 15:00".

צילום | עידו אנג'ל

8. הבוקר – שעות של ברכה ושקט, או ים של הסחות דעת שצריך להתגבר עליו?
"כאמור, אני אוהב הסחות דעת. אני כמעט מחפש אותן, גם בבוקר וגם בלילה. הבוקר קצת פחות בודד. כאילו מפוזרות מסביב כל מיני הבטחות למפגשים. הלילה מסוגר יותר, ולכן קצת יותר קשה לי לכתוב בו. כשאני מצליח, אלה בדרך כלל הקטעים העצובים".

~~~~~~~
עידו אנג'ל, סופר ובמאי. פרסם את הרומנים "הסיפור של מיכאל" (2010, אחוזת בית), ו"ספר ילדים" (2012, מודן), והבעלים של המיזנטרופ, חלל עבודה לכותבים, לסטודנטים ולפרילנסרים בת"א.

***כל האורחים בפרויקט בוקר טוב:

2 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי