ראשי » בעלי מלאכה, כללי, פוסט אורח

בוקר טוב #4: קמים לערוך עם רונית רוקאס

בוקר טוב, צוהל הרחוב: לאן לאן? לערוך! אנחנו בבוקר הרביעי של פרויקט "בוקר טוב" ברפובליקה, שבו סופרים, עורכים, מאיירים ומוכרי ספרים מאפשרים לנו להסיח את דעתם לעוד רגע אחד ולראות מה הם עושים שם מול המחשב כל היום: עובדים או רק גולשים בפייסבוק? מתי יעשו הפסקה ואיזו מוזיקה מתנגנת ברקע?

עד כה שיתפו אותנו הסופר יואב אבניהמאיירת רחלי שלו וציפי גוריון מ"סיפור פשוט" בשגרת העבודה שלהם, והבוקר עונה על השאלון הזהה העורכת, המתרגמת והסופרת רונית רוקאס, שמלהטטת בין לא מעט כובעים מקצועיים בכל בוקר:

1. באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"הגעתי למחשב בשעה 8:15. קימה מאוחרת אחרי לילה טרוד. ילדי, כבר די גדולים, הסתדרו הבוקר בלעדי. זה פחות או יותר הדבר הראשון שאני עושה כל בוקר – לגשת למחשב או לאייפד".

"אני עובדת בשני חדרים: חדר השינה, שהוא גם חדר העבודה, והוא חשוך ואפלולי וקצת כמו מערה; והחדר החדש, שמואר בשעות הבוקר באור בוהק מדי, והיציאה אליו מהמערה היא קצת כמו ריפוי בשבילי" | צילום: רונית רוקאס

2. מה נמצא כרגע על שולחן העבודה שלך? האם יש משהו שחייב לעמוד עליו תמיד?
"פרט למחשב, כמובן, יש על שולחן העבודה שלי כרגע שני ספרי ילדים, קינדל, אייפד וסטנד של ניירות, שצריך להתייחס אליהם. דוח חניה, הפניה לבדיקות רפואיות ומטלות אחרות כגון אלה שאני אף פעם לא רוצה לבצע, ולרוב מגיעה אליהן באיחור ניכר.
"אני נוהגת בניירות האלה כפי שנהגתי במכתבים לטיפול שהעביר אלי המפקד שהיה לי בצבא – הייתי פקידה חסרת מוטיווציה ודי דיכאונית, בעצם, והוא חשב שאם ייתן לטוראית סמכות של קצינה משהו ישתנה. הוא טעה, כמובן. את כל המכתבים לטיפולי העברתי לסלסילת "בעבודה", והם נותרו שם, מונחים, במשך חודשים. אני בטוחה, משוכנעת ממש, שהם לא היו חשובים".

3. האם את שומעת מוזיקה ברקע הבוקר? אם כן, מה?
"טעמי המוסיקלי מאוד לא משוכלל, ורוב הזמן אני מעדיפה מוסיקה ישראלית על פני כל דבר אחר. עם זאת, הבוקר אני שומעת ברקע הקלטה של התוכנית "כאן שם ובכל מקום" של יהודית בן יעקב. אני מקווה שהפרסום כאן לא יפסיק את קישורי ההורדה שהיא מפרסמת".

4. על איזה פרויקט את עובדת הבוקר?
"כיוון שאני מחלקת את השבוע בין כמה תפקידים, כל ערב אני מנסה לארגן, לפחות במחשבה, את הבוקר הבא. רוב הזמן זה לא מצליח. הבוקר, למשל, התחלתי בחיפוש ספרים לתרגום להוצאת טל מאי/ ידיעות ספרים, שבה אני משמשת עורכת. החיפוש הזה יכול להימשך שעות, דבר גורר דבר, ואני צריכה לעצור אותו בכוח, במיוחד כי היום החלטתי, הבטחתי לעצמי, שהוא יוקדש לכתיבה".

על המסך – איור של הדר ראובן לטל/מאי | צילום: רונית רוקאס

5. מהו המשפט הראשון שכתוב על המסך מולך, בקובץ שפתחת?
"זהו משפט מתוך הסיפור שאני עובדת עליו עכשיו, והוא מיועד לילדים בכיתות א'-ד'. נדמה לי, אני מקווה, שהסיפור נמצא לקראת סופו, אבל זו בהחלט לא תקווה מבוססת.  וכך כתוב שם:
"'אתה לא שומע את הכלבים?'
לא, הוא לא שומע. הוא הציל כאן נסיכה. טוב, הוא ועמירה. והחזה שלו שורף והזרועות כואבות מהמאמץ. אבל עכשיו הוא מקשיב.
הכלבים הגיעו'".

6. האם פתוחים אצלך חלונות נוספים במחשב, או שאת מרוכזת לחלוטין בעבודה?
"זה אף פעם לא חלון אחד, וזו אולי הבעיה כולה. דפדפן פתוח עם יותר מדי חלונות ואתרים, כמה קובצי וורד פתוחים במקביל, ועוד כמה קובצי פידיאף עם ספרים שאני צריכה לקרוא.
"הריכוז שלי נפגע, אין בכך ספק, ואני נלחמת יום-יום בפיזור הזה, בין השאר בעזרת תוכנות שחוסמות את הגלישה ברשת".

החדר החשוך | צילום: רונית רוקאס

7. כמה זמן תעבדי כעת ברצף, ומתי תהיה ההפסקה הבאה?
"אני עובדת הרבה שעות ביום, ובעצם רוב היום, עם הפסקות לשיחות עם הבת שלי ולשיטוטים באתרים שאני אף פעם לא זוכרת מה היה בהם. הייתי רוצה לעבוד כמו במפעל של פעם. עד חמש. רצוף. ואז לפרוש לעניינים אחרים. זה חלום כמעט".

8. הבוקר – שעות של ברכה ושקט, או ים של הסחות דעת שצריך להתגבר עליו?
"היום דווקא שקט. אתמול זה היה יום של הסחות דעת וטלפונים ומיילים, שרובם ככולם היו קשורים לעבודה בהוצאת הספרים, אז אולי אלה לא הסחות דעת אלא העניין עצמו?".

~~~~~~~
רונית רוקאס עורכת הוצאת טל מאי/ידיעות ספרים, מתרגמת וכותבת ספרי ילדים ונוער, מנחה סדנאות קריאה וכתיבה לילדים.
כתבה את "בדרך של גליה" ו"החוקים הסודיים של אביגיל", שניהם בהוצאת כנרת זמורה ביתן. 

עם מי נקום ליום העבודה האחרון מחר? בואו להתעדכן כבר ב-7:00.

4 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי