ראשי » בעלי מלאכה, כללי, פוסט אורח

בוקר טוב #3: קמים למכור ספרים עם ציפי גוריון

בוקר טוב, צוהל הרחוב: לאן לאן? לחנות הספרים! אנחנו בבוקר השלישי של פרויקט "בוקר טוב" ברפובליקה, שבו סופרים, עורכים, מאיירים ומוכרי ספרים מאפשרים לנו לעמוד מאחורי הכתף שלהם לבוקר אחד בלבד ולגלות: הם באמת עובדים כל היום או רק גולשים בפייסבוק? מה המשימות הדחופות שלהם הבוקר ואיך הם נלחמים בהסחות דעת?

עד כה שיתפו אותנו הסופר יואב אבני והמאיירת רחלי שלו בשגרת העבודה שלהם, והבוקר עונה על השאלון ציפי גוריון מחנות הספרים העצמאית "סיפור פשוט", שמדווחת מהצד השני של הדלפק:

1. באיזו שעה הגעת הבוקר לחנות, ומה הספקת לעשות עד אז?
"ובכן, הגעתי בסביבות 9:00. בדרך כלל אני קמה מוקדם ומשתדלת להספיק לפחות לכתוב קצת לפני העבודה.
"עברתי בדרך לחנות בשוק לווינסקי לקנות כל מיני דברים לאפייה. כשאני הולכת ברגל מלווינסקי אני משתדלת לעבור בסמטאות מאוד מסוימות של נווה צדק שאני מחבבת ומגיעה לחנות עם איזו תחושה של חופש".

2. האם את מסתובבת בחנות רוב היום, או נמצאת מאחורי דלפק?
"יש ימים כאלה ויש ימים כאלה. לרוב יש הרבה מה להסתובב, לסדר ספרים, לעזור לאנשים. גם מאחורי הדלפק יש מלאכות מגוונות. יש מיילים לטפל בהם, הזמנות, אירועים לתאם, פייסבוק לעדכן, להמליץ על ספרים ועוד עניינים טכניים שכאלה".

צילום: ציפי גוריון

3. האם את שומעת מוזיקה ברקע הבוקר? אם כן, מה?
"כן, תמיד. יש מוזיקה ממש מעולה בחנות, אוסף שהצטבר מהטעמים השונים של כל הנשים שהיו ועודן כאן (ובעיקר אני צריכה לומר שהדר, שהחלפתי אותה בחנות, השאירה מוזיקה נהדרת).
"הבחירה המוזיקלית מאוד תלויה במצב הרוח. אם הגעתי רגועה אני אבחר לשמוע את Cat Power  או את ברברה, לפעמים את מארק אליהו או את שם טוב לוי. אם אני קצת יותר קופצנית או לוחמנית או מתוחה מאיזושהי סיבה, אבחר בפיונה אפל, שלום גד, או במישהו קצת יותר דרמטי".

4. האם יש משימה מיוחדת שעומדת בפנייך הבוקר?
"הבוקר המשימה העיקרית היא האתר החדש של סיפור פשוט. אנחנו ממש לפני העלייה לאוויר עם אתר חדש שיאפשר ללקוחות שלנו מרחבי הארץ והעולם לרכוש ספרים ולהתעדכן בעשייה החברתית-תרבותית שלנו באופן נגיש יותר. נשאר לנו עוד לעדכן, לתקן ולערוך התאמות אחרונות של התוכן".

צילום: ציפי גוריון

5. על איזה ספר הכי תשמחי להמליץ הבוקר למישהו?
"זה ממש תלוי מי מבקש המלצה. אני בדרך כלל שואלת שאלות מנחות שעוזרות לי לכוון: האם הוא מחפש ספר לעצמו או למתנה, אם זו מתנה- מי הנמען שלה, אם הוא מעדיף ספר ישראלי או מתורגם (יש כאלה שזה נורא חשוב להם), עיון או פרוזה, חדש או קלאסי יותר.
"למי שמחפש ישראלי אמליץ כרגע על הספר החדש של שמעון אדף, 'ערים של מטה', או אם מחפשים קריאה קצת פחות כבדה – על 'גחליליות' של גילית חומסקי. אם מעדיפים מתורגם, 'נמר השלג' של אייטמטוב נהדר, וכך גם 'דודי נפוליאון'.

צילום | ציפי גוריון

6. כמה זמן תעבדי כעת ברצף, ומתי תהיה ההפסקה הבאה?
"אני בדרך כלל עובדת בין שבע לשמונה וחצי שעות, ולא ממש לוקחת הפסקות. מטבע העבודה בחנות אני גם לא עד כדי כך זקוקה להן, האנשים שמגיעים אלינו כמעט באופן גורף נעימים לשיחה. מקסימום, אני לוקחת לי כמה דקות לאכול את הסנדוויץ' ומניחה אותו אם מישהו נכנס".

7. הבוקר – שעות של ברכה ושקט, או ים של הסחות דעת שצריך להתגבר עליו?
"ברכה ושקט. לגמרי. בעיקר לפני שאני פותחת את החנות, ואני לבד עם כל הספרים".

צילום | ציפי גוריון

~~~~~~~~
ציפי גוריון עובדת בחנות הספרים "סיפור פשוט" ומנסה להשמיש את התואר השני שלה בספרות עברית. כותבת ביקורות ספרים ב"סלונה",  קוראת, מגדלת בנזוג, כלבה ושני חתולים. 

עם מי נקום מחר לעבודה? בואו להתעדכן כבר ב-7:00.

3 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי