ראשי » בעלי מלאכה, חדשות, פוסט אורח

הספרייה החדשה מפסיקה לקבל כתבי יד חדשים

"עד שיעבור חוק הספרים", נכתב אתמול לראשונה ב"ספרייה החדשה" לבית הקיבוץ המאוחד, "הספריה החדשה מפסיקה לקבל כתבי-יד חדשים". הדבר קורה לטענתם "לאור מצבו הבלתי-נסבל של שוק הספרים", והעובדה שהם אינם יכולים להשקיע בחיפוש קולות חדשים ושיגורם לשוק ש"אינו מעניק לו סיכוי ראוי להגיע לקוראים".

ההודעה באתר הספרייה החדשה

לפני כשלושה חודשים, בתחילת מרץ, הודיעו בספרייה החדשה כי מעתה יקבלו כתבי יד בדואר אלקטרוני בלבד.

"אנו משקיעים לא מעט עבודה וכסף בקריאת כתבי היד", אמרה אז תמר פלג, אחראית קשרי האינטרנט של הספרייה החדשה. "אנו מחזיקים קוראים טובים במיוחד, משלמים להם על כל כתב-יד שקראו, שולחים תשובות לכולם – וגם מנהלים רישום מסודר של כל כתבי היד שהגיעו אלינו. זו השקעה שאינה מניבה רווחים: מספר כתבי-היד שאנו מחליטים כי הם מתאימים למסגרת שלנו הוא זעום (אחד לשנה-שנתיים), וסיכוייו של ספר מקור של סופר אנונימי להצליח באופן פנומנלי הם ממילא קטנים".

כנראה שהגיעו מים עד נפש בספרייה החדשה, וההפסדים שמניבים אולי סופרים חדשים המהווים סיכון מסחרי בשוק אינם מצדיקים עוד את ההשקעה הזאת. "חשוב לנו לפתוח את השערים בפני סופרים חדשים", אבל למרבה הצער – ואולי עד שיחול השינוי החקיקתי שמייחלים לו בהוצאה – השער הזה לפחות יהיה חסום.

בעקבות ההחלטה, הסכימה תמר פלג לענות על שאלות עבור הרפובליקה, ולהסביר מעט את מה שעומד מאחוריה:

האם ההחלטה נובעת מהשקעת המשאבים בסופרים חדשים, או בכך שהם "סיכון" מבחינת מכירות?
"גם כשאנו מוציאים ספרים של סמי ברדוגו, של יואב אלוין, של בלה שייר, של אפרת דנון – ואת כולם נמשיך להוציא, הם נפלאים בעינינו ואנו גאים בהם מאוד – גם אז מדובר, כמעט בוודאות, בפעילות מו"לית הפסדית. כך שההחלטה לא תניב לספריה החדשה יציבות כלכלית. לא ניתן להגיע ליציבות כלכלית בשוק ספרים חולה במחלה אנושה. הוצאתו או אי הוצאתו לאור של עוד ספר הפסדי בשנה או בשנתיים היא לא בעלת משקל רב בקיומה הכלכלי של ההוצאה, וגם הוויתור על ההשקעה שלנו בלקטורה, אף שבהחלט יחסוך כסף להוצאה, אינו הנקודה, כי הרי יכולנו לעשות כהוצאות אחרות ולגבות תשלום בעבור קריאת כתבי היד. כך שההחלטה אינה נובעת מתחשיב כלכלי.

"מדובר מבחינתנו בפעולת מחאה, וגם בביטוי למצב-רוח מתמשך: אין עוד שמחה בליוויו של סופר חדש אל שדה ספרותי אלים, נצלני, קצר-רוח וחסר-עניין. איננו יכולים להזמין סופרים להצטרף אלינו כאשר האפשרות שלנו לפעול למענם היא כה דלה, וסופה אכזבה".

לאחרונה נשמע בדף ההוצאה בפייסבוק לא מעט על מצבה ועל החששות לעתיד. האם זה חלק ממלחמת הישרדות של ההוצאה בשוק הספרים הנוכחי?
"זהו חלק ממאבקה של ההוצאה – מאבק מתמשך, כבר ארבע שנים – להצלת התרבות הספרותית בארץ. ההחלטה להפסיק לקבל כתבי יד חדשים, כשלעצמה, לא תסייע לנו במלחמת ההישרדות. אולי היא תוסיף עוד משקל זעיר לכל הפעולות שנעשות ביתר שאת בחודשים האחרונים, על ידי מו"לים וסופרים, למען קידומו של חוק הספרים. אנו מקווים כך".

כיצד משנה ההחלטה את תוכניות העבודה של ההוצאה לשנה הקרובה?
"תוכנית העבודה של הוצאת ספרים נקבעת זמן רב מראש: יש לנו תוכנית עבודה לשנתיים לפחות, ובתרגום – לשלוש שנים. כך שבטווח הקרוב ההחלטה לא תשתקף במבחר הספרים שיראו אור בספריה החדשה. הקיץ גם יראו אור אצלנו ספריהן של שתי סופרות חדשות. אבל החל מעוד שנתיים, אם לא יחול שינוי מהותי בענף הספרים, פעילותנו תצטמצם, ובעיקר – לא נמשיך להיות בית ספרותי לדור חדש של סופרים. וזה סוג של פרישה, גם אם בפועל נמשיך להוציא עוד הרבה ספרים משמעותיים".

האם תהיו מוכנים לשקול בעתיד שוב את ההחלטה?
"אני מניחה שלא נשקול שוב כל עוד לא ישתנה באופן מהותי מצבו של ענף הספרים".

2 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי