ראשי » אירועים, כללי, פרסים

הרפובליקה חוגגת שנה + 4 ספרים במתנה!

25 בינואר 2011 | 119 תגובות | מאת
תגים: , ,

יום הולדת!

היום יום ההולדת הראשון של הרפובליקה הספרות ו- וואו, איזו שנה ראשונה זאת הייתה (למי שקשה להתאפק: למטה יש ספרים במתנה!). כתבתי בלוג שאפילו התעדכן בתדירות הגיונית, קראתי ספרים ועוד ועוד ספרים, הכרתי אנשים מפתיעים וגם אתרי ספרות מרתקים. לא מעט מיזמים קמו בשנה הזאת שבה אני כותבת, חלקם הצליחו יותר, חלקם פחות.

את פנטזיות הספרות האינטרנטיות שלי, בינתיים, עוד לא הגשימו.

רואיינתי לגלובס (הפרטים קצת השתנו מאז), והבלוג זכה לפרגון שעשה נעים בגב גם כאן וכאן. תודה לכל מי שקרא, שהגיב, שהגיב בפרטי, שנרשם לעדכונים ושהפיץ את הלינקים הלאה – בכל פעם זה מפתיע ומשמח מחדש. בחיי.

את הפוסטים שזכו להכי הרבה צפיות ולהכי הרבה תגובות אפשר לראות בתחתית העמוד בכל יום בשנה, אבל הנה כמה מהפוסטים שאני הכי אוהבת: מה עושה מסדרת ספריות? מפגש מעורר השראה עם טליה מיינר, שהמציאה לעצמה מקצוע שמאפשר לגעת בספרים כל היום; ובאותה נימה, הספרייה העירונית הקטנה ביותר בעולם; מהפוסטים הראשונים: רוני בק, המתרגמת של "מותו של באני מונרו" לניק קייב עונה על שאלות הקשורות בספר ובתרגום; גם מנחם פרי השיב על שאלות על המהדורה החדשה של "גירושים מאוחרים" לא"ב יהושע וסיפר על הפרק העשירי שהיה חסר; נושא חברתי חשוב שלא נזנח: הנגשת ספרים לעיוורים בישראל, וגם העדכון האחרון בנושא; וכאן גיליתי את סיפורה של הקדשה בת 26 שנה.

אחד הלוגואים הראשונים שנבחן לבלוג | איור ועיבוד: מיכל אריאלי

ומה הספרים הטובים שאתם תקראו השנה? אולי מתחשק לכם לקבל ארבעה ספרים במתנה? לא ארבעה במאה, לא שני בשקל – ארבעה ספרים לקורא בר-מזל של הרפובליקה הספרותית, אחד מהם חתום על ידי המחבר ומוקדש לקורא הבלוג. כל הספרים שבחבילת המתנה יצאו לאור בשנת 2010.


פרויקט לזרוס | אלכסנדר המון | הספרייה החדשה 2010 | תרגום: טל ניצן (באדיבות הספרייה החדשה).
מתוך הכריכה האחורית>> "על 'פרשת לזרוס' אפשר לקרוא בעיתוני התקופה, והיא עטופה בערפל ההיסטוריה והכאב. והנה כעבור כמאה שנה הופכת הפרשה לאובססיה של ולָדימיר בְּריק, גיבור הרומאן של הֶמון. בריק הוא סופר בוסני צעיר, מהגר מסָרָייבו, המתגורר בשיקגו ונשוי לאמריקנית. הוא מבקש לקדם את הקריירה הספרותית המדשדשת שלו באמצעות כתיבת רומאן על לזרוס; ולאחר עבודת תחקיר, שהותירה אותו באי-ידיעה מה באמת קרה ומדוע, הוא מספח אליו את חבר ילדותו מסָרָייבו, והשניים נוסעים למזרח-אירופה – ללבוב, לצ'רנוביץ', לקישינב – כדי להבין את מסלול חייו הטרום-אמריקניים של לזרוס. בריק, המביט על אמריקה בעיני זר בוסני, מביט על אוקראינה ומולדובה ובוסניה בעיני זר אמריקני. יהיה עליו למצוא את עצמו מחדש."

היום שלפני האושר | ארי דה לוקה | הספרייה החדשה 2010 | תרגום: מרים שוסטרמן-פדובאנו (באדיבות הספרייה החדשה).
מתוך הכריכה האחורית>> "מחצר פנימית של בית-דירות גדול, בנפולי של שנות החמישים שעדיין חיה בצילה של מלחמת-העולם השנייה, מנסה ילד יתום בן 8 לצוד את תשומת-לבה של אנה, ילדה כבת-גילו, העומדת תמיד בחלון הקומה השלישית, ראשה שעוּן על ידיה, ומביטה בשמיים. היא ילדה מוזרה, שאינה יוצאת אף-פעם, אינה מדברת אל איש, ואינה מסוגלת לבכות. אבל הזגוגיות העקומות של החצר מקפיצות את דמותה עד לחדרון שלו במרתף, בעשרה ניתורים-חוזרים, עד למטה. יום אחד הוא מביט למעלה, אל הקומה השלישית, ואנה איננה. היא נעלמת לו מן הבניין ומן העיר, אך מוסיפה לגדול בתוכו. אבל היא עוד תשוב במפתיע, לקראת אמצע הספר, כששניהם יהיו בני 18, ותסעיר את העלילה."

אנשים טובים | ניר ברעם | עם עובד  2010 ~~ עותק חתום על ידי המחבר! (באדיבות ניר ברעם)
מתוך הכריכה האחורית>> "השנה היא 1938 ותומס הייזלברג, פרסומאי ברלינאי, אשף המסכות והנאמנויות הארעיות, נחוש להיעשות אדם גדול. אך רוח חדשה מנשבת בגרמניה ותומס מבין שעליו להעמיד את כישרון המכירה הנדיר שלו לשירות המשטר הנאצי. באותה העת, בלנינגרד, עומדת אלכסנדרה וייסברג הצעירה, בתו של אינטלקטואל יהודי, לפני בחירה בלתי אפשרית: היא יודעת שבקרוב יוקעו הוריה כאויבי העם ושהם כבר אבודים. כדי להציל את אחיה הקטנים מגורל דומה, עליה לכרות ברית עם המשטר שהחריב את משפחתה. תומס ואלכסנדרה מונעים על ידי מנגנון דומה: שניהם מאמינים שהם עושים את הרע במיעוטו. ערב פרוץ המלחמה בין גרמניה לברית-המועצות רוקמים השניים תוכנית נועזת העשויה לשנות את מסלול ההיסטוריה. המפגש הגורלי ביניהם יעמת אותם עם ההכרעות המוסריות שקיבלו, ועם תוצאות מעשיהם."

גוף שני יחיד | סייד קשוע | כתר 2010
מתוך הכריכה האחורית>> "'גוף שני יחיד', ספרו השלישי של סייד קשוע, מביא את כישרונו הספרותי לשיא בשלותו ומציג אותו כאחד מגדולי המספרים בספרות העברית כיום. הרומן שוזר את סיפוריהם של עורך דין ממזרח ירושלים, סטודנט מטירה, נער ישראלי משכונת בית הכרם ואמו למסכת עוצרת נשימה על אהבה ובגידה, אמנות ונאמנות, ועל הסתירות והעמדות הפנים שבתוכן אנו חיים את חיינו.
סייד קשוע הוא בעל טור בעיתון 'הארץ' ויוצר סדרת הטלווזיה 'עבודה ערבית'. ספריו הקודמים, 'ערבים רוקדים' (2002) ו'ויהי בוקר' (2004) היו לרבי מכר ותורגמו לשפות רבות."

פשוט מאוד: להגיב כאן לפוסט. לא צריך להזדהות בשם, רק עם כתובת מייל תקינה (אף אחד לא יראה אותה מלבדי). אתם מוזמנים לספר בתגובה על הספר או על הפוסט שהכי נהניתם ממנו השנה, אבל לא חייבים. כל תגובה תשתתף בהגרלה.

שלחו את הלינק לחבר, לסבתא, לדודה – כל מי שמתחשק לכם להפתיע בחבילת ספרים שזכו לשבחי הביקורת.

מועד אחרון להשארת תגובות להגרלה: 1 בפברואר, עד חצות.

אין טעם להגיב יותר מפעם אחת – כל כתובת מייל תיספר פעם אחת בלבד. בהגרלה יכללו תגובות שהושארו בפוסט הזה בלבד, לא בפייסבוק או בכל מקום אחר.

הזוכה המאושר יתבשר כאן וגם במייל שזכה בארבעת הספרים, ויעדכן את כתובת הדואר למשלוח החבילה.

נתראה בשמחות בשנה הבאה!

119 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי