ראשי » ביקורת ספרי מקור

כשיש ספק – אין ספק?

23 ביולי 2015 | אין תגובות | מאת
תגים: , ,

חשיבה חדה

באחד השיעורים הראשונים בשנה הראשונה ללימודי תקשורת המונים, כל כך מזמן שמביך להודות, שמעתי את הסיפור של נשיונל ג'יאוגרפיק. לא הכרתי אותו עד אז, מן הסתם, והוא היה מסר ברור וחד לכל מה שעתיד היה לבוא לאחר מכן בלימודים, בעבודה בתחום בכלי תקשורת וגם בכתיבה שלי עצמי.

הסיפור הוא כזה: בפברואר 1982 פורסם גיליון 161 של המגזין, כשבמסגרת הצהובה שהפכה לאייקון הופיעו הפירמידות במצרים כשבקדמתן שלושה גמלים על רוכביהם. שער נהדר ממש, קומפוזיציה מצוינת – ומזויפת לחלוטין. לא חשבתם שירחון כמו הנשיונל יעבוד עליכם, נכון? הוא הרי מביא כתבות אינפורמטיביות עמוסות עובדות בדוקות היטב וצילומים אותנטיים ממחוזות שלא תגיעו אליהם לעולם. אז ככה, רק הפוך. אין שום נקודת מבט שממנה אפשר לצפות כך בשתי הפירמידות שצולמו, כשאין דבר שמסתיר אותן מקדימה וכשהן נכנסות יפה כל כך בפריים האנכי של המגזין. אז כמו שהעלו את האבנים הכבדות למעלה, מה הבעיה להזיז את הפירמידות קצת ולקרב אותן זו לזו? גם המעצבים הגרפיים המוכשרים של הנשיונל חשבו כך, וצמצמו את המרחק ביניהן כדי להפיק תמונת שער מצוינת. תמונת אשליה.

אני מספרת את כל הסיפור הזה כדי להתחיל בכלל ממקום אחר: אם יש פרויקט שהשקעתי בו בשמחה בהדסטארט לצד עוד 544 אנשים כמוני (טוב, חלקם בכל זאת תרמו 1,000 שקל), הרי זה חשיבה חדה – בין מציאות לאשליה של גלעד דיאמנט, הכותב את הבלוג המעולה הנושא אותו שם. בנובמבר 2013 התארח גלעד כאן ברפובליקה, ואמר, בין השאר, את הדברים הבאים:

"אני סבור שעולם שבו אנשים יודעים להבחין בין נכון ללא נכון, הוא עולם בריא יותר לחיות בו. זה הבסיס לבחירות

והחלטות שקולות ואחראיות ברמה האישית והחברתית. זה לפחות העולם שבו אני הייתי רוצה לחיות, ואני מוכן להשקיע מאמצים לא מבוטלים כדי לנסות ולהשפיע על הדברים, ולו במעט, לכיוון הרצוי לי.

"'זילות האמת' מקוממת אותי. לעתים נראה כאילו אף אחד לא מתעניין בכלל באמת. צד אחד נאחז במשאלות לב, צד שני מוכר לו אותן והתקשורת מלבה את האש וקוצרת רווחים".

מממ, לא

מממ, לא

כמי שעבדה לא מעט זמן גם "בצד השני", המלבה והקוצר כהגדרתו, ראיתי בזה תיקון עולם קטן. הספר יצא לאור במהלך 2014, ובסך הכל לקח עד אחרי מחצית 2015 כדי לשוב לכאן עם הרשמים, בקצרה.

אם ריפוי או פיתוי? רפואה אלטרנטיבית במבחן (ידיעות 2011, תרגום: דפנה לוי) הביא מסקנות מאלפות וחותכות על הומיאופתיה, רפלקסולוגיה, צמחי מרפא ועוד והוא ספר חובה פשוט, גלעד הלך צעד אחד נוסף וחשף את כל מנגנוני ההטעיה הפועלים על התפיסה שלנו, על הרגש, על כל משאלת לב או רצון לתת אמון בנאמר לנו.

מחקרים סותרים, תעתועי זיכרון, עדויות מדעיות מול חוויה אישית, פלצבו והתניות קלאסיות – את כל אלו ורבים אחרים הוא מפרק לגורמים ומראה כיצד הכלים שעליהם אנחנו סומכים בדרך כלל כמצפן פנימי לעתים קרובות מוליכים אותנו שולל.

"חשיבה חדה" זכה לכותב מסור ורהוט, שמגיש את המידע בצורה בהירה ממש, משעשעת רוב הזמן ועמוסת אנקדוטות מעניינות. הוא מנווט בין ג'יימס רנדי (ראיתם את הדוקו "שקרן הגון"? מומלץ) לניסויים בנומרולוגיה, בין מתקשרים עם רוחות לתיאוריות קונספירציה, והכל מסתכם בשיעור חשוב לחיים לקוראים שחשופים פחות לאופן שבו מתנהלים הדברים מאחורי הקלעים, במקומות שבהם אורזים את המידע עבורכם, מעבדים אותו לפי צורכיהם ומשכנעים אתכם להאמין בו. במה להאמין ובמה ממש לא? כמשקל נגד, קנו את הספר ותביאו אולי גאולה זוטא לעולם.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי