ראשי » בעלי מלאכה, פוסט אורח

בוקר טוב #23: קמים לשדר ספרות ברדיו עם רונה גרשון תלמי

בוקר טובגילוי נאות מיד בשורה הראשונה: התארחתי כמה וכמה פעמים בתוכנית הרדיו "המוסף לספרות" שעורכת ומגישה רונה גרשון תלמי ברשת א' בקול ישראל, והמלצתי שם על ספרים שקראתי. התוכנית משודרת בימי שישי ב-18:00, וממקור ראשון אני יכולה להעיד – רונה היא מהטובים. בחינניות אין קץ היא מראיינת ומשייטת בין נושאים בעולם הספרות, ומצליחה לקרב גם את הקהל האולי-מנומנם של רשת א' לדברים שקורים היום בקו החזית הראשון של השדה.

רונה, לשמחתי ההו-כה-רבה, היא האורחת ה-23 בפרויקט בוקר טוב ברפובליקה הספרותית, ואת זה היא עושה בפואטיות. הקשיבו לה:

באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?

"התחלתי את הבוקר בכמה דקות מתוקות של משחק על השטיח, עם בני איתן. כמה דקות חסד לפני שהיום מתחיל והוא הולך לגן. המשכתי עם ארוחת בוקר של שקשוקה ירוקה וטעימה, שהכין בעלי האהוב, ערן. הגעתי למחשב במשרד בסביבות עשר. התעדכנתי בחדשות וקראתי מיילים על ספרים חדשים ואירועים ספרותיים קרובים.

"המחשב במשרד שלי הוא ענתיקה אמיתית. המסך שלו הוא פריט לאספנים. הוא נועד למשחקי 'טטריס' ו'שולה המוקשים' ולא להרבה יותר מזה. כשנדרש אינטרנט, הנייד הוא האפשרות הטובה.

"לשמחתי, ברוב שעות היום, הראש שלי טמון עמוק בן דפי הספרים. אני קוראת ספרים בפורמטים דיגיטליים רק כשאין ברירה, הם עוד לא כבשו אותי. יש לנו עוד דרך לעשות. זה יבוא".

מי בא לטורניר טטריס? | צילום: רונה גרשון תלמי

מי בא לטורניר טטריס? | צילום: רונה גרשון תלמי

מה נמצא כרגע על שולחן העבודה שלך? האם יש משהו שחייב לעמוד עליו תמיד?

"שולחן העבודה מלא תמיד בערמות גבוהות של ספרים. הוא לא מסודר. יש בספרים המולה כזאת של צלילים ומילים ותכנים, שאין מקום לדברים אחרים. תמונות, ופסלים וקישוטים הם תמיד אורחים לרגע, ואז כמעט מרצונם החופשי (בחיי), עוברים למקום אחר שבו טוב להם יותר ונשארים רק הספרים".

האם את שומעת מוזיקה ברקע הבוקר? אם כן, מה?

רונה גרשון תלמי

רונה גרשון תלמי

"מוזיקה היא נקודת החולשה שלי. היא גורמת לי לחוסר ריכוז. היא מבלבלת אותי. כשאני עובדת וקוראת דרוש לי שקט. אני מרגישה שאני מפספסת עולם שלם. אני מעריכה מוזיקה ומבינה את הפוטנציאל שלה. כשזה מגיע לצלילים, אני כמו צופה תמידית שעומדת על חוף הים רואה את הגלים ואת המעמקים אבל אף פעם לא טובלת בתוכם. בכיתי ושמחתי בגלל אלף ספרים. יצירה מוזיקלית, לא נגעה בי כך אף פעם".

על איזו משימה את עובדת ממש הרגע?

"אני עורכת כהרגלי מדי שבוע את תוכנית 'המוסף לספרות'. בימים אלה סיימתי לערוך תוכנית על המשורר הפורטוגלי פרננדו פסואה. 'מעין אוטוביוגרפיה' שלו , ראה אור כעת בעברית בהוצאת רימונים. פסואה כתב ביותר מ-130 קולות (הטרונימים). אירחתי באולפן את העורך יורם מלצר וכמו שני ילדים נלהבים, גלשנו לשיחת מעריצים.

"דיברנו על נסיעות לליסבון בעקבותיו (אני בטיול של אחרי צבא, ומלצר פעמים רבות ומתוך עיסוקו המקצועי). מחבר הספר 'מעין אוטוביוגרפיה', ז'וזה פאולו קוולקנטי, מספר בספר שלרגע בליסבון ממש ראה את פסואה (שנפטר ב-1935) . 'חברי נשבעים שלא היה זה פסואה. אבל הם, אומללים שכמותם אינם מכירים רוחות רפאים'. בחיי שרוחו הייתה באולפן בתל אביב יחד איתנו".

מי האדם הראשון שתיצרי אתו קשר הבוקר בענייני עבודה, במייל או בטלפון?

"החברים המשמעותיים שלי לשיחת בוקר, הם לא טלפוניים ולא אינטרנטיים. הם יושבים בצריפים הסמוכים אליי (המשרדים שלנו הם בתוך מבנים ישנים של שרונה בתל אביב). בשמורת הטבע הקטנה של רשת א' מספיק לי לזרוק מילה על ספר שאני עובדת עליו ומיד נפתח דיון מענג. מי שיסתכל מהצד יראה אותנו מדברים עם כוס קפה ביד, ויחשוד בנו בבטלנות. אבל בעוד אנחנו מדברים אני כבר כותבת את כל הראיון והתוכנית בראש".

 ??? | צילום: רונה גרשון תלמי

שולחן העבודה | צילום: רונה גרשון תלמי

האם פתוחים אצלך חלונות נוספים במחשב, או שאת מרוכזת לחלוטין בעבודה?

"אתרי חדשות, פייסבוק ובלוגים של אוכל (הדוניסטית, כל היום ספרים ואוכל)".

כמה זמן תעבדי כעת ברצף, ומתי תהיה ההפסקה הבאה?

"במסגרת ההכנות לתוכנית, אני קוראת בממוצע, שלושה ארבעה ספרים בשבוע. אשקע לספר לכמה שעות ואשכח מהעולם. יש לי אקווריום של ממש".

שמורת טבע. קול ישראל בתל אביב | צילום: רונה גרשון תלמי

שמורת טבע. קול ישראל בתל אביב | צילום: רונה גרשון תלמי

הבוקר- שעות של ברכה ושקט, או ים של הסחות דעת שצריך להתגבר עליו?

"להפתעתי בבוקר ניתנות לי שעות הברכה של היום. זה חדש לי ומדובר בשינוי מבורך. זה קרה כשהפכתי לאימא לפני שנתיים וחצי. בעבר הלילה היה הזמן המבורך של יצירתיות ועשייה, הייתי מתחילה בשמונה וגולשת לשעות הקטנות. היום זה זמן לשינה. אני מברכת על השינוי הזה בכל ליבי, כמו על השינויים האחרים בהקשר של  ההורות. לפתע חיי מתחלקים לתקופות, פתאום יש רבדים. מה שידעתי שנים נגנז. פתאום יש לי היסטוריה".

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

רונה גרשון תלמי עוסקת בתחומי הרדיו והספרות. עורכת ומגישה את התוכנית "המוסף לספרות" ברשת א'  של קול ישראל.

 

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי