ראשי » אירועים, כללי

3 אתגרים ספרותיים לעצמי ל-2015 [הפוסט כבקשתכם]

5 birthday

ברשימה שלי ב-Feedly (אחרי גוגל רידר הי"ד) יש בערך 200 בלוגים בחמש קטגוריות עיקריות. הרשימה הזאת דינמית למדי, הרשמה לתכנים חדשים לפי תחומי העניין המשתנים ומחיקה של מה שאני באופן עקבי כבר לא קוראת. חלק מהבלוגים ברשימה לא פעילים כבר אבל לעולם לא אוציא אותם מהרשימה, בתקווה שיום אחד שוב תופיע שורה מודגשת עם פוסט טרי, וחלקם לא מפסיקים להפתיע בתוכן איכותי, מושקע ומשמח. בבלוגוספירה הזאת, כך אני מקווה, הרפובליקה הספרותית הפכה לרצה למרחקים ארוכים (בניגוד לבעליה), והנה-הנה היא כבר פותחת שנה שישית של פעילות, של השראה ושל הרבה ספרים טובים.

היו תקופות מוטרפות יותר, אני מודה, של שלושה פוסטים בשבוע והמון פרויקטים חדשים. כרגע אני בעיקר מתכווננת מחדש, מעכלת שינויים בתחומים אחרים בחיים שמחוץ לפיד, מגבשת יוזמות חדשות לרפובליקה ואפילו מנסה לנוח. או להיזכר באופן שבו עושים את זה.

הפוסט לבקשתכם, הזוכה בסקר יום ההולדת שערכתי בנובמבר, כבר ידאג שקצת פחות אתרווח גם בשנה החדשה של הבלוג:

1. לקרוא ספר פנטזיה

השהיית הספק, מכירים? אז אצלי אין את המנגנון הזה. אני חייבת להאמין. מיד ומההתחלה. בלי דברים על-טבעיים, בלי עולמות חלופיים, בלי זומבים, בלי רובוטים, בלי ערפדים, בלי קוסמים ובלי כשפים. אני מניחה שברגעים אלו ממש חובבי הז'אנרים השונים לופתים את ראשם בבעתה וזועקים "אבל היא מערבבת הכל!!!". זה נכון, בשורה התחתונה. קשה לי עם כל אלה, ואפילו עם היסטוריה חלופית פשוטה.

קראתי אי אז את "אשתו של הנוסע בזמן" ואפילו זה היה בבחינת מתיחת הגבול. קראתי את העמוד הראשון בחלק הראשון של "הארי פוטר" וסגרתי את הספר מיד כשינשוף מוזהב חצה את החלון. הגהתי ספר מד"ב שכבר אינני זוכרת את שמו אבל בהוצאה לאור שאני מאוד אוהבת. ובסך הכל זהו. מצד אחד, למה לי לבזבז זמן על ספרים שהם לא כוס התה שלי? מצד שני, מנקרים בי קצת רגשות אשם על הסגירות שלי בעניין הזה, על חוסר היכולת ליהנות ממשהו שהוא מחוץ לתחום הבטוח.

המשימה הראשונה לשנת 2015: לקרוא, עד הסוף, ספר בז'אנר מחוץ לאזור הנוחות שלי, ולדווח על החוויה בפוסט. באיזה ספר כדאי להתחיל? אתם עוד תידרשו לשאלה הזאת, ואחריות רבה על כתפיכם.

2. לכתוב ערך ספרותי בוויקיפדיה

קצת לא נעים לי שהתלוננתי על העניין הזה במרץ 2010 ומאז לא עשיתי דבר, אבל שנת 2015 היא הזדמנות טובה לתקן. באותו פוסט ביקורת על "קן הקוקייה" של קן קיזי ציינתי שאין ערך לספר בוויקיפדיה בעברית. מי שיחפש את הערך, גם חמש שנים מאז הפוסט, יגלה במשפט הראשון שקן הקוקייה הוא "סרט דרמה אמריקאי משנת 1975" ובמשפט השני יגלה שהוא מבוסס על ספר באותו השם. באופן דומה, לדברים שקורים בשנים האחרונות בעולם הספרות העברית יש לעתים ביטוי דל בוויקיפדיה, כמו ערך קצרצר ולא מעודכן דיו להוצאת "זיקית" שעושה חיל, למשל.

מסביב אני שומעת לא מעט הפחדות על ההתמודדות בכתיבת ערכים בוויקפדיה מול הוויקיפדים השליטים הקדושים והזועמים, כמו הדיווח של דבורית שרגל על הערך שניסתה לעדכן בעקבות יצירת הסרט שלה. קראתי את כל 60 ומשהו התגובות לאותו פוסט, שמהן עולה ייאוש, יחס לא נעים של עורכים, מחיקות שרירותיות, שיחות שמובילות למבוי סתום ועוד כמה האשמות ותשובות-להאשמות שאצטרך לבחון על בשרי כנראה בגוב האריות. נרשמתי בינתיים בטופס כלשהו כדי לקבל מידע אפילו על סדנת עריכה לוויקיפדיה, אך טרם חזרו אליי. עדכונים על כך בהמשך.

3. להשלים קלאסיקה עבת כרס

זאת הייתה אחת האפשרויות בסקר יום ההולדת לבלוג – להתוודות על כל הקלאסיקות שמביך אותי שלא קראתי. למזלי רק 34% מכם הצבעתם לאפשרות הזאת, והיא נעמדה במקום השני על הפודיום. במקום להודות ברשימה המלאה, אם אפשר ליצור דבר כזה בכלל, אבחר באחת הקלאסיקות המחזיקות מאות עמודים, אשלים את החור המביש בהשכלה וגם אדווח על החוויה כאן בפוסט.

שנת 2014 הייתה מתישה ומעייפת, עמוסת משימות, בירוקרטיה, מעבר דירה ושינויים מקצועיים. אני יכולה רק לקוות ששלוש המשימות החדשות שהוספתי לי עכשיו לרשימה יהפכו את שנת 2015, ואת השנה השישית בחייה של הרפובליקה הספרותית, למרחיבת דעת ומהנה במיוחד.

4 תגובות »

 • ציפי כתב:

  לגבי האתגר הראשון, מצד אחד הייתי שולחת אותך כאן ועכשיו לקרוא את טרילוגיית "חומריו האפלים" המדהימה ממש, כי מעבר לעולם הפנטסטי הפנטסטי (See what I did there?) היא אומרת הרבה גם על העולם שאנחנו חיים בו. מצד שני, מדובר בטרילוגיה ואני חסה עליך. מה עם "הסיפור שאינו נגמר"?

  [Reply]

 • אפרת כתב:

  אם את רוצה "לשבור את הקרח", אין כמו סדרת ספריו של הסופר האנגלי, דגלס אדמס זכר צדיק לברכה, "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה". בספריו תמצאי עולמות חלופיים למכביר, יצורים מיצורים שונים, ובעיקר הומור אנגלי משובח. רגע, רגע, מה יש ספרי פנטזיה מצחיקים שלא לוקחים את עצמם ברצינות תהומית? אז כן. בקיצור, הכיני קנקן של תה (טוב באנגלים עסקינן).

  [Reply]

 • אפרתה כתב:

  עד, אני מתלבטת רבות מה להמליץ לך. גם אני לא חובבת יצורי אופל כידוע לך… ויש כאלו סביבנו, מספיק, לצערי. הדבר הראשון שעלה לי לראש זה כמובן "שר הטבעות". דההה. אבל אולי זה קצת קשה לדייט ראשון עם הז'אנר.
  מה שכן, ספר שאני מאד מאד נהניתי ממנו, היה "המשחק של אנדר". אבל זה היה לפני הרבה שנים. ומי יודע מה הייתי אומרת ממרום השנים.
  בעקבות צפייתי האדוקה בסדרה המשובחת להפליא "משחקי הכס", אני חייבת לומר שאני קצת מצטערת שלא התחלתי עם הספר. ממי שקרא את כל הכרכים שמעתי שהספר עולה על הסדרה. מה שנחמד בסיפור הוא שלמרות שלפעמים צצים יצורים מוזרים, מתחת לכל שוכנת האנושיות היצרית ודרמות נוגעות ללב עם קונפליקטים לא פשוטים, ובעיקר בעיקר הפתעות רבות בדרך, כמו מראה קשה על האנושות.
  אז זו ההמלצה שלי :)

  [Reply]

  עדנה Reply:

  נראה לי שבסוף אעלה את כל ההמלצות בשאלת סקר – והגולשים יחליטו בשבילי :-)
  ובכלל, אפ, מי צריך את כל זה כשהמציאות עולה על דמיון ויצורי האופל שבה הם הגרועים ביותר?

  [Reply]

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי