ראשי » בעלי מלאכה, פוסט אורח

בוקר טוב #19: קמים להוציא לאור עם רני גרף

בוקר טובהוא מתמרן בין שני כובעים, מו"ל ועורך ראשי; מחזיק אלפי קטעי מוזיקה בפלייליסט אבל לא מאזין לאף אחד מהם במהלך העבודה; עובד עד שעות הערב המוקדמות ולא מצליח להתנתק מפייסבוק – קבלו את רני גרף, האורח המכובד וה-19 במספר בפרויקט בוקר טוב, שמספק חרך הצצה מסקרן אל בוקר העבודה של פועלי המילים בעולם הספרים:

באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"זה קצת אחרת בכל יום, כי בכל יום קורים דברים אחרים, אבל לרוב אני מגיע למחשב בסביבות תשע לאחר שכבר בדקתי מיילים בטלפון עוד מהמיטה (מנהג לא בריא שצריך להיפסק, ומיד), שתיתי קפה (אם אפשר לקרוא כך למשקה הקר מרובה החלב וממועט הקפה שאני מכין לעצמי) ועמדתי למעלה מרבע שעה מתחת לזרם חזק של מים כמעט רותחים.

"כיוון שאני גם העורך הראשי של ההוצאה וגם המו"ל, סדר היום שלי מעט אקלקטי ולא תמיד יש אותו הסדר לכל אחד מן הימים. ישנם ימים שמוקדשים לפגישות ולסידורים אדמיניסטרטיביים שונים ואז היום נפתח דווקא במכונית, ואני מגיע אל שולחן העבודה רק בשעות אחר הצהריים. בימים אחרים היום מוקדש כולו לעבודה מחללית האם. כך או כך, לא אתחיל את היום ללא זרם רותח וכוס קפה של ילדים".

מה נמצא כרגע על שולחן העבודה שלך? האם יש משהו שחייב לעמוד עליו תמיד?
"לא הרבה. מחשב, מגשי מסמכים, ועותק של הספר או הספרים שנמצאים כרגע בהליכי עבודה. כל שאר הדברים האהובים עליי מקיפים אותי בחדר שהוא גם חדר המגורים בבית. זהו חדר גדול ופינה אחת בו משמשת כפינת העבודה. כשעברתי להתגורר בבית המחשבה הראשונית הייתה לקבוע את החדר האחורי כחדר עבודה, אבל אז הבנתי שאני אבלה את רוב שעות העבודה שלי בחלל קטן בשעה שחדר המגורים הגדול ועמוס הספרים והדיסקים יוותר ריק. שינוי קל בתכנון החדר העניק לי גם את פינת העבודה וגם שהייה בחלל נעים ומרגיע".

בוקר טוב עם רני גרף

בוקר טוב עם רני גרף

האם אתה שומע מוזיקה ברקע הבוקר? אם כן, מה?
"ממש לא. אני לא מסוגל לעבוד או לקרוא כשיש מוזיקה ברקע. הפלייליסט הענק והאקלקטי שלי (קרוב לאלף קטעי מוזיקה בספירה אחרונה) משמש אותי לנהיגה והליכה. בניגוד לרוב האנשים אני לא מקשיב לתחנות רדיו בזמן הנהיגה אלא רק למוזיקה שלי. האקטואליה המטורפת של המדינה הזו (ואין מה לעשות, המדינה הזו מייצרת כמויות אקטואליה שהיו יכולות לפרנס כמה ערוצי חדשות במדינות גדולות בהרבה) מתפרצת ללא אזהרה גם לתחנות שמשדרות מוזיקה. התוצאה היא, כמובן, שלפעמים מאורעות אקטואליים מגיעים לידיעתי באיחור מה, אבל זהו מחיר שאני משלם בשמחה.

"כמובן שלכל כלל יש גם יוצא מהכלל, וכשמגיע חלק עבודה שאינו מצריך מחשבה (תיוקים, ניקוי תיבת הספאם, וסתם סידור השולחן – הפלייליסט המפואר מתפרץ בקולי קולות אל חלל החדר)".

על איזה פרויקט אתה עובד ממש הרגע?
"הכנה אחרונה לדפוס של הספר 'בית האדס' [ראה אור בינתיים – ע"א], ספר ההמשך לסדרת ספרי 'גיבורי האולימפוס' הממשיכה את קורותיהם של פרסי ג'קסון וחבריו. עקב כניסתו של חוק הספרים לתוקף בתחילת פברואר עיכבנו, לראשונה, את פרסום הספר בעברית בשלושה חודשים כדי שהגנת החוק תחול גם על הספר הזה".

בוקר טוב עם רני גרף

בוקר טוב עם רני גרף

מי האדם הראשון שתיצור איתו קשר הבוקר בענייני עבודה, במייל או בטלפון?
"קרוב לוודאי שעם חברת ההפצה של הספר. מומי, המפיץ, הוא גם חבר טוב ואנו מנהלים ישיבות תקופתיות (לפעמים טלפוניות ולפעמים פנים אל פנים) שקשורות בדרכי הפצתו, תמחורו, ועוד. מעבר לכך – גם הפקת הדפוס ועיצוב הספר כבר נמצאים בהילוך גבוה ויש צורך לתאם הכל עם כולם. לפעמים אני מרגיש שבתפקידי כעורך הראשי והמו"ל של ההוצאה אני בעצם דואג שהכדור יעבור בזמן מגורם לגורם עד הרגע שבו הוא מפציע על מדפי החנויות".

האם פתוחים אצלך חלונות נוספים במחשב, או שאתה מרוכז לחלוטין בעבודה?
"נו, מה לעשות, אי אפשר לגמרי להתנתק מפיד הפייסבוק שלי. לשמחתי אני כמעט ולא משתמש יותר בטוויטר כך שלפחות הסחת דעת אחת נחסכת ממני".

כמה זמן תעבוד כעת ברצף, ומתי תהיה ההפסקה הבאה?
"בכל יום זה קצת אחרת, אבל סביר להניח שעד שעות הערב המוקדמות, ולאחר מכן לפי הצורך או החשק. לעובדה ששולחן העבודה מצוי בפינת חדר המגורים יש גם חסרונות".

הבוקר – שעות של ברכה ושקט, או ים של הסחות דעת שצריך להתגבר עליו?
"לצערי, ים של הסחות דעת. כשאתה מו"ל אתה חייב כל העת לתקשר עם העולם ולפעמים אפילו לכבות שריפות שאתה לא תמיד צופה אותן. העורך שבי נכנס להילוך רק במחציתו השנייה של היום".

~~~~~~~~~~
רני גרף הוא המו"ל והעורך הראשי של גרף הוצאה לאור.

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי