ראשי » דברים ברשת, חדשות, כללי, פוסט אורח

חשיבה חדה זקוקה לכם | ראיון עם גלעד דיאמנט

גלעד דיאמנט

גלעד דיאמנט

"אנו טובעים בכמויות הולכות וגדלות של מידע. מחקר שמתפרסם היום סותר את זה שהתפרסם אתמול. הפחדות, סנסציות ואיומים מטלטלים אותנו חדשות לבקרים. פתרונות קסם לחיים בריאים ומאושרים מפתים אותנו מכל עבר, רובם מתגלים כהונאה עצמית במקרה ה'טוב' וכשרלטנות במקרה הרע" – את כל זה לא כתבתי אני, אלא גלעד דיאמנט, שעוסק כבר הרבה מאוד שנים בספקנות בריאה, בבחינת עובדות ומחקרים, בחקירת האמת שמאחורי חוויות סובייקטיביות ובנטרול תהליכי חשיבה אוטומטיים. את זה הוא עושה בבלוג שהפך למעצמת רשת קטנה, "חשיבה חדה", שמפרק פצצות כמו אסטרולוגיה, הומיאופתיה, חייזרים, NLP, תקשור, קריסטלים וגם נרות הופי. רק תציצו כאן וכבר לא תצאו, מבטיחה.

את כל הטוב הזה הופך דיאמנט עכשיו לספר, שבו יציע כלים בסיסיים לחשיבה ביקורתית וגם יטפל בחלק מאותם נושאים שהוזכרו קודם. את זה הוא יעשה בעזרת הגולשים בפרויקט מימון המון שקורה ברגעים אלו ממש בהד-סטארט. אמנם היעד הראשון של המיזם כבר הושג, אך היעד החדש (45,000 שקלים) קריטי לא פחות להוצאת הספר בהתחשב בעלויות המוכרות לעריכה, לעימוד, להדפסה, להפצה, לשיווק וכו'. לשמחתי, הוא הגיע גם לכאן כדי לענות על כמה שאלות – והוא עושה את זה ממש טוב.

רגע לפני שצוללים לראיון, לכאן אתם צריכים להגיע:

ועכשיו, לגלעד – 

ש: איך הגעת להתעמק כל כך בתחום הספקנות, וספציפית – לכתוב עליו בבלוג משלך?

"מאז שאני זוכר את עצמי הייתי סקרן. סקרן להבין מה יש בעולם, מה אין בו, מה נכון ומה רק אגדות. בשלבים הראשונים של חיי התעניינתי בעיקר בעולם הטבע, בכל מה שמחוץ לאדם ונפרד ממנו. ככל שחלפו השנים, מצאתי עצמי מתמקד יותר ויותר בעולם המופלא והמרתק שמתחולל בתוך הראש שלנו. נוכחתי שהגבול בין המציאות לבין הפרשנות שלה מטושטש בהרבה משנדמה; שדברים אינם תמיד כפי שהם נראים. מכאן נולדה הספקנות, מתוך הסקרנות לדעת, ומתוך המודעות לקלות הבלתי נסבלת שבה המוח שלנו מולך שולל.

"התובנות הללו התבשלו אצלי ברקע במשך שנים, אבל נקודת הזינוק לעבר העיסוק הממשי בתחום התרחשה בשבת חורפית נעימה אחת, בזמן צעדה ארוכה לבית קפה. המחשבות, כרגיל, התרוצצו במוחי. פתאום נפל האסימון: הפכתי צד בתקליט. עברתי כבר את גיל 40. כל מה שאני חווה, מרגיש, לומד, מבין ומפנים נאגר במקום אחד – במוח שלי. זה נחמד בשבילי, בינתיים, אבל כשתסתיים מחצית חיי השנייה, כל מה שקראתי, הבנתי, למדתי והפנמתי, יהפוך למזון תולעים, ותו לא (אין ראיות מוצקות שמצביעות על משהו אחר). אז לשם מה היה כל המסע הזה? מה המשמעות של כל זה?

"הבנתי שהמשמעות שאני מחפש טמונה בכך שאשפיע במשהו על העולם סביבי, אצור. חצי חיים הכנסתי דברים פנימה, הגיע הזמן להתחיל להוציא החוצה, לתרום את תרומתי לאבולוציה התרבותית, תהיה שולית ומזערית ככל שתהיה. ליצירה יש יכולת הִתְרבות (היא משתכפלת ועוברת לשכון במוחות של אנשים אחרים), ויש לה גם שרידות מסוימת בזמן. נותר רק לבחור מה ליצור. באופן די שרירותי בחרתי להתמקד בנושא של תעתועי מוח וכשלי מחשבה. הנושא נראה לי מרתק, רחב יריעה ובעל השלכות בכל תחומי החיים. לאחר כמה חודשים של 'לימודי מבוא אינטנסיביים' בתחום נותרה רק השאלה הטכנית איך להפיץ את הידע והתובנות שאני צובר. פלטפורמה של בלוג נראתה מתאימה במיוחד".

ש: מאין נובע הרצון לחנך את הציבור, נקרא לזה כך, לחפש את העובדות המוצקות שמאחורי "תופעות" שונות ומשונות? רוב האנשים מסתפקים בפתירת הספק בינם לבין עצמם, ואילו אתה לוקח את העיסוק הזה כמה צעדים קדימה. מה המוטיבציה?

"זו שאלה מורכבת, אנסה לענות עליה מכמה זוויות. אני סבור שעולם שבו אנשים יודעים להבחין בין נכון ללא נכון, הוא עולם בריא יותר לחיות בו. זה הבסיס לבחירות והחלטות שקולות ואחראיות ברמה האישית והחברתית. זה לפחות העולם שבו אני הייתי רוצה לחיות, ואני מוכן להשקיע מאמצים לא מבוטלים כדי לנסות ולהשפיע על הדברים, ולו במעט, לכיוון הרצוי לי. 'זילות האמת' מקוממת אותי. לעתים נראה כאילו אף אחד לא מתעניין בכלל באמת. צד אחד נאחז במשאלות לב, צד שני מוכר לו אותן והתקשורת מלבה את האש וקוצרת רווחים.

"אפרופו 'אמת', יש קריקטורה נהדרת שבה רואים מישהו שקוע במסך המחשב, זוגתו קוראת לו למיטה והוא עונה: 'אני לא יכול, זה חשוב, מישהו באינטרנט טועה'. זר לא יבין זאת…

"לגבי 'פתירת הספק בינינו לבין עצמנו': ללא היכרות עם כשלי המחשבה הנפוצים וללא פיתוח מיומנויות של חשיבה ביקורתית-ספקנית, אנחנו רק משלים את עצמנו שביצענו בחירות שקולות ונבונות. מה שישפיע עלינו באמת תהיה דמות סמכותית שמדברת בביטחון עצמי רב, מעבירה אותנו טלטלות רגשיות חזקות או מבטיחה אשליות מתוקות. לחלופין אנו עלולים 'לפתור את הספק' על ידי הסתמכות על אנקדוטה או חוויה אישית – אלה בדיוק הכלים הגרועים ביותר בכדי להגיע לידע על המציאות. ללא היכרות עם הכשלים לא רק שאנשים מגיעים לתשובות שגויות, הם גם בטוחים בצדקתם.

"חשיבה חדה היא קודם כל מודעות לכשלים שבהם כולנו נופלים, והיכרות עם כלים שיכולים לעזור להתמודד עם המצב – בדיוק שני האלמנטים שאני שם עליהם דגש בספרי. קוראים רבים של הבלוג מספרים על שינוי תפישתי משמעותי שעברו בעקבות קריאת הבלוג שלי. אני משוכנע שהאפקט של הספר יהיה חזק הרבה יותר אפילו, משום שהדברים מובאים בו בסדר נכון, בעריכה מדויקת ופורשים את התמונה הרחבה.

"מטרת הפעילות שלי אינה לשכנע אף אחד. אני מציג גישה וכלים ומדגים כיצד להשתמש בהם. מנקודה זו כל אחד מוזמן לעשות בהם כראות עיניו. מעוניינים להשתמש בהם ולחקור את המציאות? בבקשה. מעדיפים לטמון את הראש בחול ולהמשיך לשגות באשליות? בבקשה. מה שחשוב לי זה שהכלים יהיו מוכרים וזמינים לכולם. למה זה חשוב לי? שאלה טובה. שליחות? משמעות אישית? מה זה משנה בעצם… מישהו חייב לשאת את הלפיד השכונתי, כרגע זה כנראה אני".

ש: מדוע בחרת לפנות לגולשים כדי להוציא את הספר לאור? האם ניסית את המסלולים המקובלים בהוצאות לאור הרגילות או שהייתה אג'נדה כלשהי מאחורי המסלול הנבחר?

"ביררתי לא מעט על המסלולים האפשריים להוצאת הספר לאור. הבנתי את היתרונות והחסרונות בכל מסלול. בסופו של דבר, מה שהכריע את הכף מבחינתי היא העובדה שיש לי כבר קהל גדול של קוראים מסורים. נראה היה לי אבסורדי שאפקיד את גורל הספר שלי בידי הוצאת ספרים גדולה ואשלח את הקוראים לחפש אותו בחנויות, אחרי שנים של קשר ישיר שבו רק לחיצה על כפתור 'פרסם' מפרידה בינינו. למעשה לא ניסיתי בכלל לעניין אף הוצאה גדולה. רציתי שההרפתקה הזו תהיה כולה שלי".

ש: הופתעת מההתגייסות המהירה של קהילת הספקנים וקוראי הבלוג למען הפרויקט?

"מצד אחד לא הופתעתי. הייתי יותר מופתע (ומאוד מאוכזב!) אם כולם היו נעלמים לפתע. אבל בהחלט לא הייתי שאנן. היו חששות. בתור מי שהספיק להתנסות בפרסומים באינטרנט ובניסיונות 'להפעיל' אנשים, אני יודע כבר כמה גדול המרחק בין צפייה בקישור לבין לחיצה עליו, בין לחיצה עליו לבין קריאה של הכתוב, בין קריאת הכתוב לבין כתיבת תגובה, ובין כתיבת תגובה לשליפת כרטיס אשראי. שימח אותי לפיכך לראות שהנושא באמת חשוב למאות אנשים, ושהם מוכנים להשקיע בכך יותר מאשר לחיצה על לייק. רובם תמכו מעבר למחיר הבסיסי של הספר, כמות התמיכות הגבוהות יותר אפילו הפתיעה אותי.

"בנוסף, צריך להבין – זה לא סתם ספר. זה מסר מאוד מרוכז וחשוב, שכמעט אין כדוגמתו בעברית, וקהילת הספקנים מבינה זאת. הם לא רק רוכשים ספר קריאה לעצמם, הם עוזרים לספר הזה לצאת לאור ולהגיע, כך כולנו מקווים, לעוד קוראים רבים".

ש: בעידן של הפצת המידע בצורה חינמית ברשת – ויעידו הבלוג שלך וקבוצת הפייסבוק על ההצלחה של דרך זו – למה עדיין יש צורך בספר מודפס?

"קודם כל, מספיק לבחון פרויקטים דומים שבהם הוצע ספר מודפס בצד ספר דיגיטלי כדי לראות מיד שרוב האנשים בארץ עדיין מעדיפים ספר מודפס. אני אישית יכול להעיד שחוויית הקריאה שלי שונה כשמדובר בספר מודפס. רוב העבודה על הספר מתבצעת מול מסך המחשב כמובן, אבל מדי תקופה אני מדפיס עותק ועובר עליו. דברים אחרים לגמרי צצים שם. עם זאת, אני מניח שבתוך כמה שנים נהיה כבר עמוק בתוך העידן הדיגיטלי. כמובן שייתכן שבהמשך הדרך אוציא את הספר גם במהדורה דיגיטלית, אבל לפחות כרגע, היות וממילא אני מדפיס הרבה עותקים, השקעה נוספת במהדורה דיגיטלית רק מקשה עלי להוציא את הספר המודפס".

ש: על אילו נושאים אנחנו צפויים לקרוא בספר? ומה יעשה תחום שממשיך להמציא לעצמו בכל רגע נתון תופעות "על-טבעיות" חדשות וגורואים כריזמטיים שלא הכרנו?

"הספר מתחיל בחידוד הספקנות אל מול המידע שבו מציפה אותנו המדיה – מקור לא אכזב לשמועות, אגדות אורבניות, עיוותים, שקרים ושטויות. אבל מהר מאוד אני צולל למחוזות שלדעתי הם המעניינים והחשובים באמת: כל אותם מנגנוני כשל שפועלים במקום שבו אנחנו מרגישים בטוחים במיוחד – חוויות אישיות. אני מדבר על תעתועי תפישה, הזיות, תעתועי זיכרון, זיהוי סדר באקראיות, משמעויות מדומות, התמדת אמונות, הטיית האישוש ועוד. פרק שלם מוקדש לשאלה כיצד יודעים אם טיפול רפואי מסוים יעיל (אם יש תחום שבו בלבול בין מציאות לאשליה עלול להיות מזיק במיוחד, הרי זה תחום הבריאות). מסתבר שהסוגיה הזו מורכבת בהרבה ממה שרוב האנשים חושבים.

"כל הנושאים שציינתי מגובים במקורות מדעיים רבים, ועם זאת מתוארים בקלילות וללא כניסה לפרטים מיותרים. הרעיונות מובעים דרך דוגמאות פיקנטיות מכל תחומי החיים.

"בחלקו השני של הספר אנחנו יוצאים למסע מלא הרפתקאות בממלכת משאלות הלב, שם אנחנו פוגשים תורות נסתר קדומות, אבחונים וטיפולים פלאיים, אנרגיות חיים קוסמיות וכוחות על-טבעיים (נפגוש בין השאר את האסטרולוגיה, נומרולוגיה, הילינג, הומאופתיה, השפעת מחשבות על העולם הפיזי, הילות אנרגטיות ועוד). דרך המסע הזה אנחנו מתרגלים את עקרונות החשיבה החדה.

"את חלקו האחרון של הספר אני מקדיש לניתוח ההתנגדויות והמתחים שנוצרים במפגש האנושי בין ה'חווים' (המאמינים) לבין ה'בודקים' (הספקנים).

"חשוב להדגיש – הספר אינו 'אנציקלופדיה של נכון / שגוי'. מטרתו רק להדגים את השיטה ואת עקרונות הבדיקה, ולצייד את הקוראים בכלים שיאפרו להם להמשיך במלאכה בעצמם. אחרי הכל, כמו שאמרת, על כל אשליה שתופרך תפרחנה שתיים חדשות, אבל העקרונות זהים. אני מאמין שאם אנשים ירכשו מיומנויות חשיבה חדה בגיל מוקדם מספיק, הם יפתחו 'חיסון' שיעזור להם לשרוד טוב יותר את מגפת הכזבים והאשליות שבה אנו נתונים, לפחות מי שירצה בכך. (סגרנו מעגל וחזרנו לחינוך).

ש: ובנימה אישית יותר, כשקראתי את הראיון איתך במגפון הופתעתי לגלות את ההתעניינות שלך באמנות וכל הקשר המשפחתי לנושא. בעולם של מחקרים, עובדות וטיעונים לוגיים מדויקים – אתה מוצא עוד מקום לעיסוק תרבותי, ל"שאר רוח"?

"בוודאי, אין שום סתירה בין הדברים. אני מקפיד לעשות את ההבחנה הזו בכל הזדמנות. 'חשיבה חדה' כמו שאני מגדיר אותה, רלוונטית רק לסוגיות של נכון או לא נכון. זו לא קטגוריה קטנה כמובן, אבל יש עוד דברים בחיים. עיסוק בחוויה סובייקטיבית באשר היא, משמעות אישית, ערכים ומוסר, תרבות ואמנות, כל אלה דוגמאות לתחומים שבהם שאלת הנכונות האובייקטיבית אינה רלוונטית. נהנית מהיצירה? היא גרמה לך לתובנות אישיות מטלטלות? זה די והותר. אין משמעות לשאול האם היצירה נכונה.

"אחרי הכל, משמעות אישית ויצירתיות היו הדברים שהניעו אותי בכל המסע הזה, בל נשכח :-)"

~~~הסתקרנתם? ראו את הפרויקט של גלעד בהד-סטארט.

2 תגובות »

הוספת תגובה

הוסף את תגובתך למטה או שלח טראקבק מאתרך. תוכל גם להרשם לעדכון על התגובות באמצעות RSS.

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי