ראשי » ארכיון

פוסטים בקטגוריית ספריות

כללי, ספריות »

[15 יוני 2014 | 8 תגובות ]

יש עוד זמן, אבל חפצים מתחילים להיארז טיפין-טיפין, להתמיין ולהתקבץ בארגזים מוזרים של עלית. בראשם הספרים, שדורשים סינון ומיון ותרומה, וגם הכי קל להתחיל בהם, אלה שאינם בשימוש יומיומי.
האוצרות מחכים בשורות הפנימיות, אלה שנדחקו אחורה במדפים העמוקים כדי לאפשר עוד מקום אחסון, ובינתיים אני נזכרת בהקדשות שקיבלתי בחלק מהם. משוררים, סופרי ילדים, חברים – אנשים שנתנו מתנה נהדרת והשאירו בה את שמם.
ואז תהיתי לעצמי, והנה אני תוהה אתכם, אם יהיה מעניין לקבץ כאן בחלק מיוחד בבלוג כמה מההקדשות הפרטיות שנאספו אצלי. האם ראוי בכלל לחשוף דבר שמישהו אחר כתב לי, מבלי …

בעלי מלאכה, דברים ברשת, כללי, ספריות »

[9 יוני 2014 | אין תגובה ]

הדפים מתפוררים למגע יד – איך אפשר לשמר ספרים עתיקים ולזכות את הציבור הרחב בעותק דיגיטלי שאפשר לשוטט לאורכו ולרוחבו? הווידאו הבא מבית מוזיאון וספריית מורגן שבניו יורק (שהקים לא אחר מאשר המיליארדר ג'יי.פי מורגן) מדגים הצלם שעובד עם צוות השימור את השימוש בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת מערכת מצלמות וסורקים. עכשיו לא רק קהל המתעניינים זוכה בהצצה לכתבי היד, אלא גם החוקרים מגלים פרטים נוספים בכרכים הנדירים, כאלה שרק המצלמה הצליחה לתפוס:

רוצים עוד פוסטים בנושא?נשים מגייסות במימון המון: על 3 פרויקטי ספרות – גילי בר הלל סמו, רוני גלבפיש, מירי שחם …

כללי, ספרי ילדים, ספריות »

[18 פברואר 2014 | אין תגובה ]

Photo: Alko. By scx.hu
אחרי צהריים גשומים של פברואר, אחרי צהריים לוהטים של אוגוסט – הספרייה העירונית היא אחד ממקומות המפלט הסודיים שמשום מה אנשים לא נוהרים אליו בהמוניהם עם הילדים (אולי יום אחד אגלה לכם את שאר המקומות). ממוזג שם, בטוח שם, שקט שם, הילד לא יכול לדרוש 34,914 חטיפים כי פשוט אסור לאכול בספרייה ובדרך יש אפילו המון ספרים נהדרים ולפעמים גם שעת סיפור ממוסדת ומאורגנת. אז למה לא, למען השם?
וכשמגיעים כבר לספרייה, מגלים שהספרניות של היום לא ממש עסוקות בלעשות שששש לילדים כל היום, אלא אפשר לדבר בקול …

חדשות, כללי, ספריות »

[5 ינואר 2014 | אין תגובה ]

ברד יציל את הילדים מפשע? חנות אחת ברשת 7Eleven, הממוקמת בחלק מוכה פשע בעיר פרזנו שבקליפורניה, מחלקת משקאות קפואים חינם לילדים עבור כל ספר שיקראו. בעלי החנות, סושיל פרוקש וג'וזפין פתחו מיני-ספרייה בחנות, וכעת היא מלאה בספרי ילדים שנתרמו על ידי בתי ספר מקומיים שהתגייסו ליוזמה, וגם על ידי בנו של פרוקש עצמו. ילדים שנוטלים הביתה חומר קריאה ואף כותבים דיווח על הספר – מקבלים את הפרס הנכסף:

רוצים עוד פוסטים בנושא?הצביעו בסקר: הפוסט שאתם רוצים לקרואאיך שהוא שוב עוברת שנה, ויום ההולדת החמישי של הרפובליקה הספרותית …
מה הסיכוי שמיזם ספרותי …

דברים ברשת, כללי, ספריות »

[24 דצמבר 2013 | אין תגובה ]

איך חוגגים 400 שנות ספריות ושירות לציבור בבריסטול? האמן עטור הפרסים ראסטי סקוויד הקים בספרייה המרכזית בעיר הבריטית כוורת ספרים אינטראקטיבית, לציון יום השנה להקמת הספרייה הראשונה במקום. הספרייה הקטנה הזאת גדלה מדי חודש ותכלול  בסופו של דבר 400 ספרים במבנה כוורת, שנעים, נפתחים ונסגרים ומגיבים למבקרים המתקרבים אליהם:

רוצים עוד פוסטים בנושא?זיכרונות ילדות מצוירים על ספריםכשהספרים הופכים לקנבס: האמנית הרוסייה בת ה-39 יקתרינה פאניקנובה …
הוצאת "עוץ" – שנה אחרי | ראיון עם גילי בר הלל סמו עוצמה מעוץ. קליק לפרטים

לפני שנה דיווחתי בבלוג על הקמת הוצאת …
שאלה עוברת: פרויקט מיוחד עם 8 …

דברים ברשת, ספריות »

[2 דצמבר 2013 | תגובה אחת ]

מצילים את הספרייה הציבורית של טורונטו שבקנדה – ועושים את זה בצורה הכי אמנותית ומגניבה שיש: מדובר באחת מהספריות הגדולות בעולם, שמשרתת יותר מיליון ומאתיים אלף המחזיקים בכרטיס ספרייה. בהתאם לקריסתן של ספריות עירוניות ברחבי העולם, גם הספרייה בטורונטו סובלת מקיצוצי תקציב בלתי נסבלים שמביאים לסגירת מחלקות, פיטורי עובדים ומתן שירות להרבה פחות מבקרים.
כדי לחדש את המחויבות לספרייה וכדי להפעיל לחץ שיוביל – בתקווה – לביטול הקיצוצים, התגייסו למשימה יוצרי הסרטים ג'יימס ברייתווייט וג'וש רסקין, אשר היו מועמדים לאוסקר ב-2008 על סרטם I Met the Walrus שבו ראיינה ילדה בת …

טכנולוגיה, ספריות »

[18 יולי 2013 | 5 תגובות ]

"זאת לא הספרייה של ילדותך", כך נפתח המאמר המרתק על ספריות מודרניות ב-Time Tech. בכתבה מתוארות ספריות ענק בסגנון היי-טקי מוחלט, חלקן נטולות ספרי נייר ועמוסות בעמדות מחשב, קוראים אלקטרוניים ועשרות אלפי ספרים דיגיטליים. כמו בספרייה רגילה, משתמשים המנויים בכרטיס האישי שלהם כדי לשאול ספר, ולרשותם עומד כחודש לקרוא אותם בטרם יצטרכו להחזירם, רק שכל זה קורה בסמארטפון. איך שואלים ספר אלקטרוני? בזה התחלתי לגעת בפוסט על ספרי יד-שנייה באמזון.
הספריות מוצאות דרך להתעדכן, לשנות כיוון ולהציב לעצמן יעדים חדשים כדי שלשירותיהן יהיה דורש – ולקיומן הצדקה. עכשיו, אני לא יודעת איך …

אירועים, חדשות, ספריות »

[10 יוני 2013 | תגובה אחת ]

בעוד שאצלנו הוצאות הספרים מגיעות לכיכר ואולי לא למקומות אחרים, בעוד שכולם מתווכחים במי האשמה, אולי הגיע הזמן למצוא דרכים יצירתיות וחדשות להביא את הספרים אל קהל היעד של ההוצאה לאור. אם זה טוב לפינגווין – זה טוב גם לכם.
קהל הקוראים האמריקאי יכולים לצפות הקיץ למשאית הספרים ועגלת הספרים של הוצאת פינגווין, שעושות את דרכן בין ירידי ספרים, פסטיבלים, חופים, שווקים, מדרכות רגילות לחלוטין ופארקים, ועליהן 500 ספרים מכל השותפים בקבוצת המו"לות הזאת, מהקלאסיקות של פינגווין ועד אליזבת גילברט. זאת החנות הניידת הראשונה של ההוצאה, ובאוקטובר, אחרי מסלול ארוך ברחבי …

דברים ברשת, ספריות »

[9 יוני 2013 | תגובה אחת ]

בספריות רגילות ממיינים ספרים לפי שם הסופר, ז'אנר או גיל מומלץ לקריאה, אבל הספרייה בגן לווינסקי אינה ספריה רגילה. שם הבינו, באותו אופן מופלא שבו הם פועלים בכלל, שאנו מתייגים דברים בעולמנו לפי רגשות, וספרים יכולים להצהיל את רוחנו, לדכדך, לרגש, להפחיד, לעורר השראה, להדביק אל הכיסא מרוב מתח. בספרייה הפתוחה המשמשת את קהילות המהגרים בדרום תל אביב והסביבה ממוינים הספרים לפי הרגש שהם מעוררים בקורא, וכל אחד בהשיבו את הספר אל המדף יכול להעמיד אותו בחלק אחר שיבחר בו, ולהשפיע בכך על מיקומו במנעד הרגשות.
לפני כמה שבועות נתתי בעמוד …

כללי, ספריות »

[7 אפריל 2013 | 14 תגובות ]

השאלה שבכותרת הפוסט שכיחה במיוחד, גם בקרב אוהבי ספרים שמתקשים להיפרד מכל נכס ונכס יקר שמאכלס את מדפי הספרייה בביתם. אבל אצל רובנו המקום אינו אינסופי, ולפעמים צריך לדלל את מאגרי הספרים המאובקים בבית. לאן מוסרים ספרים שאין בהם צורך עוד? מי ישמח תמיד לקבל ספרים מיד שנייה? הפוסט הזה נועד לרכז מידע בנושא, ואני בטוחה שתמצאו כאן לפחות רעיון אחד שיאפשר לכם לפנות מקום במדפים בבית ולהעניק קצת נחת למישהו אחר.
הרעיון הוא להמשיך ולרענן את האפשרויות בשמות של מוסדות ספציפיים ובפרויקטים הזקוקים לתרומה. מכירים מקום שישמח לקבל תרומת ספרים? שתפו …

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי