ראשי » ארכיון

פוסטים בקטגוריית בעלי מלאכה

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[8 מרץ 2015 | תגובה אחת ]

לטפס על ההר, או: איך לכתוב הוא שם ספרה החדש של ארנה קזין (אחוזת בית), מדריך כתיבה תמציתי "שכולל עקרונות יסוד לכל סוגה של כתיבה ספרותית", כך על פי תיאורו. קזין התארחה בעבר ברפובליקה, כשסיפרה על שירותי "תחנת כתיבה" המוענקים לכותבים, ואני שמחה במיוחד להעניק לה את הבמה בפעם השנייה. האם מדריך כתיבה יהפוך כל אחד מאיתנו לסופר מהשורה הראשונה, או לפחות השנייה? האם מי ש"אין לו את זה" לא יוכל "לרכוש את זה"? לעבוד על זה, לפחות? לקוות את זה, לפחות? הנה היא, במילותיה שלה בפוסט אורח – איך נדע אם היצירה …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[29 ינואר 2015 | אין תגובה ]

גילוי נאות מיד בשורה הראשונה: התארחתי כמה וכמה פעמים בתוכנית הרדיו "המוסף לספרות" שעורכת ומגישה רונה גרשון תלמי ברשת א' בקול ישראל, והמלצתי שם על ספרים שקראתי. התוכנית משודרת בימי שישי ב-18:00, וממקור ראשון אני יכולה להעיד – רונה היא מהטובים. בחינניות אין קץ היא מראיינת ומשייטת בין נושאים בעולם הספרות, ומצליחה לקרב גם את הקהל האולי-מנומנם של רשת א' לדברים שקורים היום בקו החזית הראשון של השדה.
רונה, לשמחתי ההו-כה-רבה, היא האורחת ה-23 בפרויקט בוקר טוב ברפובליקה הספרותית, ואת זה היא עושה בפואטיות. הקשיבו לה:
באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[31 דצמבר 2014 | תגובה אחת ]

אז איך כותבים סיפור? אורי פרץ-שרון – החתום על הפוסט שלפניכם – הוא המחבר של הספר המופיע כאן מצד ימין, מדריך לכתיבת פרוזה בעברית (שזכה בביקורת אוהדת מאוד במוסף "ספרים" בעיתון הארץ), בעל האתר כתיבה נוצרת המציע חומרים בחינם על תורת הכתיבה ומנחה סדנאות כתיבה.

היכן טמון היופי בסיפור? מה יעורר את סקרנות הקורא ומה ישמר אותה? הפוסט הבא מבוסס על פרק מתוך "איך כותבים סיפור":
~~~~~~~~~~~~
לכל אחד מאיתנו סיבות משלו לקרוא. עצם השאלה מדוע אנחנו קוראים היא יומרנית, ועם זאת היא שאלה חשובה מאין כמוה. כחוקר תורת הכתיבה ומורה כתיבה, חשוב לדעתי להבין מה …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[9 דצמבר 2014 | תגובה אחת ]

מי כותב כאן? מורן חיימוביץ, בן 28, בוגר תואר ראשון בתסריטאות באוניברסיטת תל אביב, מנסה לאזן בין עבודה במשרה מלאה, כתיבה והחיים בישראל. מקווה ליצור השפעה חיובית על העולם איכשהו. הוציא לאחרונה סיפורים קצרים בפורמט דיגיטלי להורדה בחינם. הקובץ כולל את הסיפור "אלמנה שחורה" שהופיע  באנתולוגיית "חיים בשוליים" של הוצאת כתב בשנת 2014, וסיפור קצר נוסף שעתיד להופיע באנתולוגיית סיפורי מסע של ההוצאה בשנת 2015.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
לא הרבה יודו בזה, אבל אחד המכשולים העיקריים בכתיבה הוא הפחד מהכתיבה עצמה. את הפחד אפשר לחלק לשתי קבוצות. הראשונה כוללת את הפחד המשתק שמונע מאיתנו לכתוב עוד לפני …

בעלי מלאכה, דברים ברשת, חדשות, פוסט אורח »

[4 דצמבר 2014 | תגובה אחת ]

בלבי אני מקדישה את הפוסט הזה לכמה ילדים קטנים שאני מכירה בעירי, שבאו השבוע לבית הספר שלהם, כיתה א', וגילו שספרי ראשית הקריאה שלהם, בערבית ובעברית, נערמו במרכז חדר הכיתה והוצתו. כדי להשמיע להם ולהוריהם ולעצמי ולכל מי שרוצה לשמוע, קול שאומר "גדל" כנגד הקולות שאומרים "חדל".
כי את הקולות שאומרים "חדל" שמענו לאורך כל הדרך בפרויקט 2, דרך שארכה לפחות שש שנים, ועודנה נמשכת. קולות שחשבו שזה רעיון יפה אבל מורכב ומסובך מדי. קולות אמרו שאנתולוגיה היא לא רווחית. ועוד חצי בערבית? אין סיכוי. קולות שאמרו שאין מי שיקרא ויקשיב. …

בעלי מלאכה, ספרי ילדים, פוסט אורח »

[18 נובמבר 2014 | אין תגובה ]

יואל פלדמן, בן 30, בוגר האקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", מתאר בפוסט את תהליך היצירה והעבודה על "בול הגדול מכולם", ספר ילדים שכולו שלו, בהוצאת אחיאסף. פלדמן עוסק בעיצוב ובאיור בתעשיית משחקי המחשב, הקולנוע והאנימציה, הוא אייר ספרי ילדים לשלמה אבס וציון זכאי, אייר למגזינים בישראל ועוד.
~~~~~~~~~~~~~~~
על פי רוב, איורו של ספר ילדים מתחיל בקבלת הטקסט מהסופר. אז, בהתרווחות על הכורסה האהובה עליי, אני קורא בטקסט קריאה עמוקה ומעמיקה. קורא שוב ושוב עד שהטקסט נרקם בראשי לכדי "סרט" עלילתי המורכב מסצנות שונות.
אז, אל מול מחברת סקיצות אני מתחיל לאפיין את אותן …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[18 אוגוסט 2014 | 4 תגובות ]

היא עורכת בקיבוץ המאוחד ועובדת צמוד למנחם פרי זה יותר מעשור; היא מטפלת בכתבי יד של סופרים כמו א"ב יהושע וגרוסמן; ויש לה אזדרכת נהדרת בחלון – מה הפלא שהיא מצליחה לחייך בבוקר מול המחשב? הכירו את מירי צפריר, האורחת ה-22 במספר בפרויקט בוקר טוב, הפרויקט היחיד שמתחייב לעזור לכם להרגיש עוד קצת אשמים בפעם המיליון שבה תפתחו את פייסבוק היום במקום לעבוד:
באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"הבוקר צנחתי אל שולחן העבודה בין שמונה לשמונה וחצי, כך כמעט בכל בוקר. אני משכימה קום, בין שש לשש וחצי, ומיד …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[8 יולי 2014 | אין תגובה ]

דפנה לוי הבליחה כאן בתחילת יוני בפרויקט "שאלה עוברת" שבו השתתפו שמונה בלוגרים, ושם היא העניקה הצצה קטנה לעבודה המרתקת שלה ככותבת, בין השאר, במדור הספרים של "לאשה" ובראיונות עם סופרים מהארץ ומהעולם. חיכיתי להרחבה מעניינת לא פחות, כך שדפנה היא האורחת ה-21 במספר שלי בפרויקט "בוקר טוב" שבו אנשים מעולם הספרות משתפים אותנו בשגרת הבוקר שלהם, במוזיקה שהם שומעים כרקע למילים ובחלונות הפייסבוק שמכלים את זמנם:
באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"מתחילה את הבוקר עם כוס קפה על המרפסת בשעה מוקדמת מאוד, בדרך כלל לפני הזריחה.  …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[18 יוני 2014 | אין תגובה ]

הגענו למספר עגול נאה- עשרים אורחים נתנו לנו להציץ עד כה לבוקר העבודה שלהם בפרויקט בוקר טוב. והנה, האורחת מספר עשרים חביבה עליי במיוחד, ולא רק משום שהיא נאלצת להתמודד עם טקסטים שלי לביקורת על ספרי ילדים במדור הספרים של ynet. שרי שביט, העורכת המקסימה של המדור, מגלהמה מונח על שולחן העבודה שלה, כמה חלונות פתוחים אצלה במקביל במחשב – ולמה השמש מחייכת אליה במיוחד בבוקר:
באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה הספקת לעשות עד אז?
"עשר בבוקר. עד אז הספקתי להתגעגע לכלבה האדירה שלי שעכשיו נובחת על כלבים בגן עדן, לשתות …

בעלי מלאכה, דברים ברשת »

[12 יוני 2014 | תגובה אחת ]

כשהספרים הופכים לקנבס: האמנית הרוסייה בת ה-39 יקתרינה פאניקנובה (Ekaterina Panikanova), שפועלת היום ברומא, מארגנת יחד ספרים ישנים פתוחים, מחברות ופוסטרים מתקופות שונות והופכת אותם למשטח עבודה ענק ובעל פני שטח משתנים שעליו היא מציירת, כמו פיסות של פאזל.
כבר בגיל חמש היא הציגה במוזיאון ההרמיטאז', אז אפשר להבין את ההתפעלות. יש משהו בעבודות שלה שגורם אי נוחות מצד אחד – איברים מקוטעים, אנשים חסרי ראשים, כתמי רורשאך וצבעים שנוזלים כמו דימום בלתי פוסק, ומצד שני תמות ילדותיות ונוסטלגיות שיש בהן הרבה חום. הנה, באישורה של האמנית הנחמדה, דוגמאות נפלאות. מומלץ מאוד להיכנס לאתר שבלינק …

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי