ראשי » ארכיון

ביקורת ספרים מתורגמים »

[24 אוקטובר 2015 | תגובה אחת ]

אם הקשבתם למילה שאמרתי בכמעט שש השנים האחרונות, תקראו את הספר הזה. אם מימשתם פעם המלצה שלי ושמחתם על הרגע – אתם תקראו את הספר הזה. אתם תתעלמו מהשם ההיפסטרי שלו, קונסטלציה של תופעות חיוניות (כנרת זמורה ביתן 2015, תרגום: שאול לוין), ותגידו "לא נורא" כשתראו את העטיפה המד"ב/LSD/ואן גוכית שלו ורק תרצו להגיד אחר כך לאנתוני מארה שהוא גאון.
כי תקראו את הספר הזה. ואז גם תגלו שהעטיפה לקוחה מציור של אמן בגרוזני, ודברים יתבהרו קצת יותר.
כי בין שם הספר לעטיפה שלו ישנו טקסט שמשלב בצורה פנומנולית תוכן וצורה, אסתטיקה …

ביקורת ספרי מקור »

[31 אוגוסט 2015 | 4 תגובות ]

הלך הרוח הבסיסי מתחת לקורות העץ של 31 באוגוסט מתאימות כנראה הרבה יותר לספר שאני קוראת עכשיו מאשר לספר שאני הולכת להמליץ עליו, אבל איכשהו ממילא תמיד הכל מתחבר. במיוחד עכשיו.
כבר כתבתי כמה פעמים שאני לא מתחברת לספרים של היסטוריה חלופית (סלח לי, מייקל שייבון. סלח לי, פיליפ רות), ועל מד"ב אין מה לדבר בכלל, אז אני חייבת לומר שלא ציפיתי לצלוח גם את השלישי של ישי שריד (עם עובד 2015), שהוא גם ספרו השלישי. הספר הזה הוא מתנת חג הכרחית במקום עוד פיירקס שיידחף לארון, במקום צנצנת דבש אבוקדו. הוא …

ביקורת ספרי מקור »

[23 יולי 2015 | אין תגובה ]

באחד השיעורים הראשונים בשנה הראשונה ללימודי תקשורת המונים, כל כך מזמן שמביך להודות, שמעתי את הסיפור של נשיונל ג'יאוגרפיק. לא הכרתי אותו עד אז, מן הסתם, והוא היה מסר ברור וחד לכל מה שעתיד היה לבוא לאחר מכן בלימודים, בעבודה בתחום בכלי תקשורת וגם בכתיבה שלי עצמי.
הסיפור הוא כזה: בפברואר 1982 פורסם גיליון 161 של המגזין, כשבמסגרת הצהובה שהפכה לאייקון הופיעו הפירמידות במצרים כשבקדמתן שלושה גמלים על רוכביהם. שער נהדר ממש, קומפוזיציה מצוינת – ומזויפת לחלוטין. לא חשבתם שירחון כמו הנשיונל יעבוד עליכם, נכון? הוא הרי מביא כתבות אינפורמטיביות עמוסות …

ביקורת ספרי מקור, ביקורת ספרים מתורגמים »

[5 יולי 2015 | אין תגובה ]

ראשון בבוקר, אין זמן וחם, אבל הספרים של זיקית כידוע נכנסים בדיוק בתפר, למשל בערב שבו הצלחתם בכל זאת לא למות על הספה בשעה 20:05. כבר במשפט הראשון בגב הספר של כנפיים שחורות למלאך שלי לאליוט צ'ייז (זיקית 2015, תרגום מאנגלית: עודד וולקשטיין) משווים אותו לספר אחר, האדון שנפל לים, שהפיל גם אותי מהרגליים לפני שנתיים (הם טוענים שהיה זה לפני שנה, מוזר). האפקט לא זהה מבחינתי, אבל עדיין מדובר בספר מצוין, כתוב היטב ובמובנים מסוימים אפילו מבדר. מספיק לימים קשים אלו, לא?
טים הוא אסיר אמריקני משוחרר, שבמקום להבעיר אש תחת …

ביקורת ספרי מקור, ביקורת ספרים מתורגמים »

[22 יוני 2015 | אין תגובה ]

זה יהיה פוסט קצר, אחרת הוא ימשיך להידחות ואולי לא יהיה בכלל, וחבל עליכם, לא?
אני מחבבת רומאנים גרפיים, בעיקר כי הם לא חומר הקריאה הטבעי בשבילי, כי הם קצת זרים ומגניבים בנוף המו"לות הישראלי בכלל וכי אפשר (ובעצם, אי אפשר שלא) לסיים אותם בשעה אחת. אני לא יודעת כמה מכר ואלס עם באשיר שיצא ב"כנרת זמורה ביתן" ב-2009, אחרי ההיסטריה הקולנועית המוצדקת, אבל הדרך לחיבור עם אימת המלחמה נסללה וכמה שנים מאוחר יותר עושה זאת שוב רומאן חדש, באומץ. גם הנכס של רותו מודן אפשר סוף סוף לעסוק בנושאים רציניים …

דברים ברשת, טכנולוגיה, פוסט אורח »

[24 מאי 2015 | אין תגובה ]

חוק הספרים, חנויות ספרים פרטיות שנסגרות, ארבעה במאה, ספרים דיגיטליים, מיזם "עברית" – השנים האחרונות הן ים סוער לשוק הספרים, שעליו ממשיכות לשוט ספינות של אוהבי קריאה ויוזמות חדשות ומבורכות מבססות את עצמן כאיים בזרם. חלק מההוצאות הקטנות, כמו זיקית, מצליחות להנחיל שיטות עבודה חדשות בביצת הספרות הישראלית וחלקן נתקלות במכשולים כלכליים בלתי-עבירים. בתווך, פונים יותר ויותר יוצרים ואנשי מקצוע מהתחום ישירות אל קהל הקוראים שלהם ומבקשים מימון ובעיקר אמון. אמון בהשקעה ביצירה ומימון לדרך.
במובנים רבים מימון המון הוא כבר חדשות ישנות מבחינה טכנולוגית ותפיסתית ולא מעט פרויקטים מעניינים הגיעו …

כללי »

[19 מאי 2015 | תגובה אחת ]

אני לא מאלה (בינתיים) שיכתבו כל כמה חודשים פוסט ויפתחו בהתנצלות על כך שלא כתבו כמה חודשים. ואני גם לא מאלה ששלמים עם עמוד ראשי שמציג פוסט אחרון מלפני חודשיים. כרגע הבלוג בסוג של הפוגה, אולי לחידוש כוחות ועניין, אולי לסיום אחר, ועד שתתקבל החלטה קונקרטית או עד שאשלים עם תדירות עדכון נינוחה ואיטית הרבה יותר מבעבר – אתם מוזמנים לשוטט בארכיון הרפובליקה ולדלות את הדברים שמעניינים אתכם.
זה לא אומר שלא אכתוב פתאום שוב, וסביר להניח שאכן כך יקרה בקרוב, זה רק אומר שאני מציעה לכם אפשרויות בילוי לתקופת ההמתנה.
איפה …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[8 מרץ 2015 | תגובה אחת ]

לטפס על ההר, או: איך לכתוב הוא שם ספרה החדש של ארנה קזין (אחוזת בית), מדריך כתיבה תמציתי "שכולל עקרונות יסוד לכל סוגה של כתיבה ספרותית", כך על פי תיאורו. קזין התארחה בעבר ברפובליקה, כשסיפרה על שירותי "תחנת כתיבה" המוענקים לכותבים, ואני שמחה במיוחד להעניק לה את הבמה בפעם השנייה. האם מדריך כתיבה יהפוך כל אחד מאיתנו לסופר מהשורה הראשונה, או לפחות השנייה? האם מי ש"אין לו את זה" לא יוכל "לרכוש את זה"? לעבוד על זה, לפחות? לקוות את זה, לפחות? הנה היא, במילותיה שלה בפוסט אורח – איך נדע אם היצירה …

כללי, ספרי ילדים, פוסט אורח »

[4 פברואר 2015 | אין תגובה ]

דבורית שרגל | מתוך הסרט
זיכרון ילדות: אני יושבת במרכז המיטה הגדולה בחדר השינה של הוריי, וקוראת באחד מספרי "ילדי העולם", סדרה בת 17 ספרים המלווים בתצלומים בשחור-לבן של אנה (חנה) ריבקין-בריק. לתשעה מהם כתבה את הטקסט אסטריד לינדגרן. האם ידעתי לקרוא אז או רק הבטתי בתמונות? האם היה זה היה הספר על אלה קרי הילדה מלפלנד? דירק הילד מהולנד? אולי נוריקו סאן מיפן? עד כאן הזיכרון. הוא אינו מרובה פרטים.
עבור דבורית שרגל, "ולווט אנדרגראונד", הזיכרונות עודם מלאי רגשות וחיים. מי שעקב בשנים האחרונות אחרי הבלוג האישי שלה, "לחיות את חייה", …

בעלי מלאכה, פוסט אורח »

[29 ינואר 2015 | אין תגובה ]

גילוי נאות מיד בשורה הראשונה: התארחתי כמה וכמה פעמים בתוכנית הרדיו "המוסף לספרות" שעורכת ומגישה רונה גרשון תלמי ברשת א' בקול ישראל, והמלצתי שם על ספרים שקראתי. התוכנית משודרת בימי שישי ב-18:00, וממקור ראשון אני יכולה להעיד – רונה היא מהטובים. בחינניות אין קץ היא מראיינת ומשייטת בין נושאים בעולם הספרות, ומצליחה לקרב גם את הקהל האולי-מנומנם של רשת א' לדברים שקורים היום בקו החזית הראשון של השדה.
רונה, לשמחתי ההו-כה-רבה, היא האורחת ה-23 בפרויקט בוקר טוב ברפובליקה הספרותית, ואת זה היא עושה בפואטיות. הקשיבו לה:
באיזו שעה הגעת הבוקר למחשב, ומה …

(RSS) פוסטים | (RSS) תגובות | תבנית: Arthemia | התאמה לעברית: We CMS | לוגו: מיכל אריאלי